به گفته ستاد تنظیم بازار

نان از فردا گران می گردد

نان از فردا گران می گردد به گزارش حراج كن دبیر ستاد تنظیم بازار از اجرای افزایش ۱۵ درصدی قیمت نان از فردا (یكم آذرماه) اطلاع داد و اظهار داشت: نان از فردا گران می شود، اما افزایش آن، تاثیری در قیمت آرد نخواهد داشت.


به گزارش حراج كن به نقل از مهر، محسن بهرامی ارض اقدس در حاشیه نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در جمع خبرنگاران از اجرای افزایش قیمت نان به میزان ۱۵ درصد از ابتدای آذرماه اطلاع داد و اظهار داشت: افزایش قیمت نان از اول آذرماه اجرایی می گردد و در این شرایط، قیمت آرد برای نانوایی های سنتی همان ۶۶۰ تومان سابق و برای نانوایی های صنعتی ۹۰۰ تومان است.
دبیر ستاد تنظیم بازار اضافه كرد: افزایش قیمت نان تاثیری در قیمت آرد نخواهد داشت؛ البته یكسان سازی نرخ آرد، در مرحله بعد با تصویب طرح جامع آرد و نان اجرا می گردد كه اكنون در دست بررسی است.
وی تصریح كرد: افزایش قیمت آرد، نیازمند تصویب و تصمیم دولت دارد؛ این در شرایطی است كه هر اصلاح اقتصادی كه قرار باشد صورت گیرد، هزینه و فایده هایی برای كشور دارد؛ اما باید در نظر بگیریم كه این تصمیم فایده های بیشتری در مقایسه با هزینه ها داشته باشد؛ با عنایت به اهمیت مبحث گندم و آرد و نان سالانه دولت رقم بالای یارانه این بخش می پردازد اما بازیافت این یارانه مابه ازای خوبی ندارد.
دبیر ستاد تنظیم بازار تصریح كرد: گندمكاران مختلف كشور در مراحل كاشت، داشت و برداشت، آسیابان ها، نانوایی ها از این مورد ناراضی اند به طوری كه خبازان نرخ نان و دستمزدها را مناسب نمی دانند و از طرفی مصرف كنندگان هم با وجود آنكه برای رفاه حال آنها ۱۵ هزار میلیارد تومان هزینه می گردد ناراضی هستند.
وی با اشاره به نقش نان در سبد خانوار در مقایسه با برخی كالاهای دیگر كمتر است اظهار داشت: ۲. ۳ درصد از هزینه سبد خانوار در كشور نان است در حالی كه سهم گوشت در سبد خانوار ۲۳ درصد است؛ با در نظر گرفتن سهم این دو محصول در سبد خانوار می توان در نظر گرفت كه افزایش یك درصدی هر یك چقدر در نهایت منجر به افزایش هزینه ها در سبد خانوار كشور می شود؛ البته باید توجه داشت كه سهم نان در سبد خانوار در میان قشرهای مختلف كشورمان متفاوت است.
ارض اقدس با اشاره به اینكه دولت می تواند با برنامه اصلاح یارانه های نقدی اقدام به تقویت پرداخت در دهك های پایین جامعه كند كه مشكلات عدیده ای در تامین غذا دارند كاری كه دولت سابق با افزایش قیمت نان انجام و به مصرف كننده یارانه مستقیم داد اما می توان این روش را به صورت عقلانی اصلاح و كامل كرد؛ از محل آزادسازی می توان پرداخت های جبرانی به قشر مورد نظر داشت.
وی اظهار داشت: هم اكنون هم برخی افراد قیمت نان را به نرخهایی بالا خریداری می كنند به طوری كه نرخ مصوب نان سنگك ۸۲۰ تومان است اما با افزوده شدن خشخاش كمتر از ۱۵۰۰ تومان خریداری نمی شود و قیمت نان بربری با وجود آنكه ۵۵۰ تومان است در شهری مانند تهران كمتر از ۱۰۰۰ تومان به فروش نمی رسد؛ البته با این تصمیمات باید به گونه ای نرخ نان را واقعی سازی كنیم تا نانواهایی كه بامداد تا شب كم فروشی می كنند این احساس را نداشته باشند كه گرانفروش هستند؛ به هرحال شورای آرد و نان و استانداران در سراسر كشور قیمت نان را تعیین می كنند كه در تهران اصناف با همراهی اتحادیه ها این مسئولیت را برعهده دارند. بهرامی ارض اقدس تصریح كرد: به علت اینكه تعیین قیمت نان به بخشهای یاد شده سپرده شده است خودشان به این جمع بندی می رسند و قیمت ها را شرایط موجود خود تعیین می كنند؛ البته آزادسازی یكی از آرزوهای نظام اقتصادی كشور است و طبیعتا استراتژی راهبردی كشور به آن سمت است كه شرایط اقتصادی كشور رقابتی شود؛ بنابراینهمانطور كه مبحث نان برای مردم مهم است آزادسازی همه اقلام مورد هدف دولت نیست هرچند كه كالاهای زیادی در كشور ما وجود دارد كه نرخی آزاد دارد و كسی در تعیین قیمت آن دخالتی ندارد.
 

1396/08/30
20:56:55
5.0 / 5
4922
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , پرداخت , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نان از فردا گران می گردد
نظر شما در مورد نان از فردا گران می گردد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳