یك تولید كننده پوشاك:

مسؤلان در رویارویی با قاچاق هیچ کاری نمی کنند

مسؤلان در رویارویی با قاچاق هیچ کاری نمی کنند به گزارش حراج کن، یک تولیدکننده پوشاک ضمن اشاره به عرضه آشکار برندهای قاچاق در بازار ایران، اظهار داشت: اگر نهادهای متولی مبارزه با قاچاق، فکری به حال وضعیت فعلی نکنند؛ ظرفیت تولید داخلی از بین خواهد رفت.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، در هفته های اخیر بعضی از تولیدکنندگان پوشاک با ارسال نامه ای خطاب به مقام معظم رهبری نسبت به عملکرد‎ نهادهای متولی مبارزه با قاچاق انتقاد کرده و نسبت به آمار قاچاق عرضه شده توسط نهادهای رسمی اعتراض کردند. بنا بر نظر خیلی از فعالان صنعت پوشاک، مبارزه با قاچاق پوشاک «تقلبی» و «قاچاق» نه از راه نظارت بر مرزهای کشور، بلکه افزایش بازرسی های در سطح بازار امکان پذیر است.
پیش ازاین، مجید نامی عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه واردات پوشاک ممنوع می باشد، اظهار داشته بود: طبق آماری که وزارت صمت عرضه کرده کل بازار پوشاک نزدیک به ۹ میلیارد دلار است که ۵.۵ میلیارد دلار تولید داخل و ۳.۵ میلیارد دلار به صورت قاچاق و غیرقانونی وارد کشور می شود.
وی اضافه کرد: با توجه به این که مقابله با قاچاق پوشاک رها شده است و دیگرکسی اهمیتی به این بخش نمی دهد، روزبه روز هم حجم قاچاق بیشتر می شود و از طریق های مختلفی پوشاک قاچاق همچون پوشاک استوک وارد کشور می شود.
بنا بر اعلام این مقام صنفی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خلال سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۸ در یک طرح جامع با عرضه کنندگان برندهای محرز قاچاق مقابله نمود اما چند سال است که این حوزه رها شده و دیگر کسی اهمیتی به این بخش نمی دهد.
قاچاق پوشاک به کشور از راه رویه های قانونی!
از همین رو، شاهرخ جعفری تولیدکننده پوشاک در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مهر، در ارتباط با عرضه پوشاک قاچاق در بازار اظهار داشت: براساس اعلام خیلی از کارشناسان، مبارزه با قاچاق پوشاک در هنگام ورود به کشور و در مرزهای ورودی قابل مدیریت نیست و این کالا به سه روش کولبری، ته لنجی و مسافری با حجم بالایی وارد کشور می شود و هیچ نظارتی روی آن صورت نمی گیرد. به صورت مثال سقف واردات مسافری ۸۰ دلار است؛ ولی گمرک روی این نوع واردات هیچ نظارتی ندارد و به عبارت دیگر خیلی از پوشاک از راه قانونی به کشور قاچاق می شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون، مناطق آزاد تبدیل به پایگاهی برای ورود کالای قاچاق، «تقلبی» و «استوک» شده است. طی پنج سال قبل در بحث مبارزه با قاچاق کالا متوجه شده ایم که واردات کالا از راه کولبری، ته لنجی، مسافری و مناطق آزاد را نمی توان کنترل کرد. چونکه در بعضی موارد امکان دارد با این کار، اشتغال کاذبی که بوجود آمده از بین برود و این امر باعث ناامنی مرزها شود.
این تولیدکننده پوشاک افزود: در مورد مناطق آزاد امکان دارد مسؤلان، نماینده مجلس، فرمانداران و حتی ائمه جمعه این مناطق، با تشکیل محدودیت و تشدید نظارت ها مخالفت کنند چون که امرارمعاش مردم این مناطق گرفتار مشکل می شود و عملاً جلوی قاچاق از راه ته لنجی و مناطق آزاد را نمی توان گرفت.
چرا مبارزه با قاچاق پوشاک باید در سطح عرضه انجام پذیرد؟
جعفری عنوان کرد: معتقدیم که امر مبارزه با قاچاق پوشاک، باید در سطح عرضه صورت گیرد؛ وقتی در سطح عرضه تقاضا ایجاد شود، آنگاه این تقاضا از جانب مناطق مرزی تأمین خواهد شد. هم اکنون ورود پوشاک به کشور ممنوع می باشد و هیچ برند خارجی اجازه فعالیت در کشور را ندارد.
وی ضمن اشاره به این که در صورت عدم مبارزه با قاچاق پوشاک، کل زنجیره تولید و توزیع این کالا به خطر خواهد افتاد، بیان نمود: متأسفانه امنیت تولید پوشاک برای تولیدکنندگان و اشتغال این حوزه به خطر افتاده است. در واقع این مساله فقط تولیدکنندگان پوشاک را تحت تاثیر خود قرار نمی دهد؛ بلکه ریسندگی، بافندگی و عرضه پوشاک داخلی هم گرفتار مشکل می شوند و رفته رفته واحدهای تولیدی ما تعطیل خواهند شد.
دیگر امیدی به توجه مسؤلان نداریم
این تولیدکننده پوشاک با اشاره به اینکه پیگیری های مکرر تولیدکنندگان از مسؤلان در مورد مبارزه با پوشاک قاچاق در سطح عرضه جوابگو نبوده است، عنوان کرد: بر همین مبنا تولیدکنندگان تصمیم گرفتند این مورد را طی نامه ای به رهبر انقلاب اعلام کنند تا شاید نگاه ویژه برای برخورد با پوشاک قاچاق در سطح عرضه صورت گیرد.
جعفری افزود: بعضی از این که به رهبری نامه زده ایم ناخرسند شده اند و تولیدکنندگان را به دلیل ارسال نامه مورد بازخواست قرار دادند. متأسفانه دستگاههای متعدد به هر نحوی قصد دارند عملکرد خویش را در مبارزه با قاچاق مثبت جلوه دهند.
می گویند چرا به رهبری نامه زدید!
وی با انتقاد از نهادهای متولی مبارزه با قاچاق پوشاک عنوان کرد: بنا بر نظر تولیدکنندگان، آمار عرضه شده توسط مسؤلان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دررابطه با قاچاق کالا واقع بینانه نبوده و نمی تواند شرایط نامناسب فعلی را بازنمایی کند.
این تولیدکننده پوشاک در انتها اظهار داشت: متأسفانه، تنها بازخورد ما از نامه به رهبر انقلاب ناراحتی مسؤلان بابت شکایت تولیدکنندگان بوده است و ما امیدوار هستیم که این مورد از سوی دفتر رهبری پیگیری شود.

1402/09/16
22:26:32
0.0 / 5
203
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , برند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مسؤلان در رویارویی با قاچاق هیچ کاری نمی کنند
نظر شما در مورد مسؤلان در رویارویی با قاچاق هیچ کاری نمی کنند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴