گزارش حراج كن؛

مونتاژی های میلیاردی در بازار

مونتاژی های میلیاردی در بازار به گزارش حراج کن، از چندی قبل به صورت رسمی اعلام گردید که خودرو های مونتاژی ایران گرانتر از قیمت جهانی فروخته میشوند که پی گیری ها حکایت از آن دارد که سازمان حمایت در صورت دریافت شکایت، با تخلفات برخورد می کند.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، سال ۹۷ بود که به دنبال تشدید تحریم ها، دولت به منظور صرفه جویی در منابع ارزی واردات بعضی از محصولات همچون خودرو را ممنوع اعلام کرد؛ بعد از ممنوعیت واردات و انحصاری شدن بیشتر از پیش بازار خودرو، کم کم زمینه برای حضور بیشتر و پررنگ تر خودرو های مونتاژ شده توسط شرکتهای خصوصی در بازار هم فراهم گردید.
این شرکت ها، با واردات قطعات منفصله از کشور چین، خودرو ها را در داخل ایران مونتاژ کرده و روانه بازار می کنند؛ این شیوه تولید خودرو در اکثر کشورها به انجام می رسد اما نکته ای که در مورد مونتاژکاران ایرانی وجود دارد اینست که متأسفانه محصولات مونتاژ شده با نرخ های نجومی به فروش می رسند؛ نرخ هایی که بعضاً ۲ تا ۴ برابر قیمت واقعی این خودرو ها در کشور مبدا است.
این مبحث مورد تأیید معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت هم رسید؛ منوچهر منطقی در یک گفت و گوی تلویزیونی ضمن اشاره به این که در نبود خودرو های وارداتی، خودرو های مونتاژ شده بازار را در دست گرفته اند، گفته بود که این خودرو ها ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان بالاتر از قیمت واقعی به فروش می رسند.
برخورد سازمان حمایت با گرانفروشی
در این رابطه عبدالله توکلی لاهیجانی مدیرکل دفتر صنایع خودروی وزارت صمت در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بر مبنای شکایتی که در مورد قیمت و وضعیت فروش اتفاق می افتاد، ورود می کند.
وی اضافه کرد: در واقع بر مبنای پرونده هایی که برای خودروسازان بسته می شود، سازمان حمایت ورود و در صورت احراز تخلف، برخورد می کند. سازمان حمایت در چند مورد هم ورود و برخورد هم کرده است سازمان حمایت در چند مورد هم ورود و برخورد هم کرده است.
توکلی لاهیجانی اظهار داشت: بررسی وضعیت گرانفروشی و قیمتها یک کار حقوقی در رابطه با خودروساز است و سازمان حمایت به صورت کارشناسی شده به این حوزه ورود کرده و ریز قیمتها را بررسی می کند.
فروش دلبخواهی خودرو در بازار انحصاری
آنطور که فعالان بازار خودرو می گویند، مونتاژکاران خودرو های خویش را ۲ تا ۴ برابر بالاتر از قیمت جهانی و آن هم به صورت ۴ تا ۵ ماهه می فروشند؛ بعنوان مثال باآنکه قیمت خودرو شاید ۱۵ هزار دلار باشد اما در واقع ۳۰ هزار دلار فروخته می شود.
در این راستا سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودروی تهران می گوید: شرکتهای ایرانی قطعات منفصله را به صورت اعتباری و در تیراژ بالا خریداری می کنند، اما به جای این که نرخ دلار را نرخ روز در نظر بگیرند، ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان در نظر می گیرند و خودرو های مونتاژ شده را با قیمتی بسیار فراتر از قیمت خودرو در مبدا می فروشند.
وی تاکید می کند: بازار خودروی ایران هم اکنون در انحصار خودرو های داخلی و مونتاژی است و به سبب عرضه محدود، این خودرو ها با قیمت های دلبخواهی به فروش می رسند. جدول زیر قیمت بعضی از خودرو های مونتاژی آمده است که نشان میدهد قیمتها نسبت به یک ماه پیش با افزایش میانگین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی مواجه گشته اند. نکته قابل توجه آنکه خودرو های هایما، دیگنیتی پرایم و فیدلیتی پرایم بعد از عرضه در بورس در بازه زمانی تقریبا یک ماهه ۱۵۰ میلیون تومان در بازار گران شده اند. خودرو (۱۴۰۱) قیمت نمایندگی قیمت بازار چری تیگو ۷ یک میلیارد و ۱۰۲ میلیون تومان یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون تومان تیگو ۸ پرو‏، پرمیوم یک میلیارد و ۷۹۵ میلیون تومان یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تیگو ۷ پرو‏، اکسلنت یک میلیارد و ۲۵۷ میلیون تومان یک میلیارد و ۳۷۰ میلیون تومان جک جی ۴ ۵۲۰ میلیون تومان ۵۱۵ میلیون تومان جک S۵‏، ۱.۵ لیتر اتوماتیک ۹۸۵ میلیون تومان یک میلیارد و ۵۰ میلیون تومان جک S۳‏، اتوماتیک ۶۷۵ میلیون تومان ۷۶۵ میلیون تومان هایما S۷‏، ۱.۸ لیتر توربو پلاس ۸۴۳ میلیون تومان یک میلیارد و ۱۰۷ میلیون تومان هایما S۵‏، ۶ سرعته اتوماتیک ۷۹۴ میلیون تومان ۹۴۰ میلیون تومان ام وی ام X55 PRO‏، اکسلنت ۹۳۳ میلیون تومان ۹۸۰ میلیون تومان چری آریزو ۵T‏، IE ۷۶۱ میلیون تومان ۸۲۰ میلیون تومان دیگنیتی پرایم ۹۳۵ میلیون تومان یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومان فیدلیتی پرایم ۷ نفره ۸۵۹ میلیون تومان یک میلیارد و ۳۱۰ میلیون تومان

1401/08/22
08:25:26
0.0 / 5
298
تگهای خبر: ارز , بازار , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مونتاژی های میلیاردی در بازار
نظر شما در مورد مونتاژی های میلیاردی در بازار
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵