امضای چهار تفاهم نامه تامین واحدهای مسکونی در پایتخت

امضای چهار تفاهم نامه تامین واحدهای مسکونی در پایتخت حراج کن: چهار تفاهم نامه تامین 30 هزار واحد مسکونی در پایتخت میان شهرداری تهران با بنیاد شهید، بیمه مرکزی، بانک پارسیان و بانک ایران زمین منعقد گردید.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، صارمی معاون شهرسازی شهرداری تهران در آئین امضای چهار تفاهم نامه تامین ۳۰ هزار واحد مسکونی در پایتخت، اظهار داشت: برمبنای مطالعات گسترده ای که در بخش مسکن شکل گرفته بود با تاکید شهردار تهران قرارگاه مسکن در شهرداری تهران شکل گرفت که این قرارگاه در دو بخش مداخله مستقیم و غیر مستقیم و بیشتر با هدف مناطق جنوبی شهر برای کاهش بی عدالتی در شهر اقدامات خودرا شروع کرد.
وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۰ حدود ۳۵ میلیون متر مربع پروانه ساخت برای مسکن در تهران صادر شد و از همین سال روند کاهش صدور پروانه ها شروع شد تا جایی که در سال ۱۴۰۰ این رقم به پنج میلیون متر مربع رسیده بود. بدین سان تقاضای تولید مسکن وجود داشت اما تولید آن کاهش پیدا کرده بود. موضوعی که نمی توان آنرا به تحولات بازار ارز و تحریم ها مرتبط کرد. به همین دلیل اقدامات و سیاست گذاری های قرارگاه و شهرداری تهران به گونه ای بود که برای ساخت مسکن به مناطقی برویم که تولید مسکن در آنها به توسعه کلی شهر تهران منجر شود و فاکتورهای توسعه یافتگی به نسبت سایر مناطق در این محدوده ها ظرف سالهای قبل کم شده بود.
معاون شهردار تهران افزود: عوامل بسیاری در کاهش توسعه یافتگی این مناطق دخیل بودند؛ اما با اهمیت تر از هر چیز محدودیت هایی بود که نهادهای سیاستگذار در این محدوده ها وضع کرده بودند. به گونه ای که در بافت فرسوده پروانه های ساخت به یک پنجم کاهش پیدا کرده بود.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه با دستگاه های مختلف برای تولید مسکن در پایتخت، اظهار داشت: امروز اولین شاخصی که تغییر خواهدنمود شاخص دسترسی به مسکن می باشد که بهبود پیدا می کند و به تبع آن کاهش رشد تورم بخش مسکن را به همراه دارد. این در حالی است که حرکت در بازار مسکن سایر مولفه های اقتصادی را به حرکت در می آورد. همین طور ساخت مسکن ایرانی اسلامی که مورد تاکید شهردار تهران بوده با محوریت مسجد و مدرسه در این طرح مورد توجه قرار می گیرد.
به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، علی آقامحمدی رییس ستاد توانمندسازی محلات کم برخوردار کشور نیز در قسمتی از این مراسم، اظهار داشت: امروز قدم موثر و اصولی برای بهبود زندگی مردم در قالب امضای این تفاهم نامه ها برداشته خواهد شد. بی شک اگر بخواهیم قیمت مسکن را تغییر دهیم جز در تهران این مهم امکانپذیر نیست و حتما باید در تهران قیمت شکسته شود و این نسبتی که به همت شهرداری شروع شده، ان شاءالله با همکاری بانکها و همه نهادهای موثر به خوبی صورت خواهد گرفت و نشان خواهد داد بازار فعلی مسکن دوام نخواهد داشت و سیاست اجرائی که مد نظر قرار گرفته در کل کشور موثر خواهد بود.
وی افزود: ساخت مسکن برای متقاضی باید صورت گیرد. قسمتی از مسکن هایی که هم اکنون تولید شده با متقاضیان تناسب ندارد. باید مسکن تولیدی با توان متقاضیان تناسب داشته باشد و مسکن تقاضامحور باشد.
آقامحمدی با تأکید بر این که امروز تقاضا برای تولید مسکن شکل گرفته است، اضافه کرد: در این طرح متقاضی آنچه که به عنوان منابع می تواند در اختیار بگذارد را اعلام می کند و متناسب با آن برنامه ریزی می شود که این مساله تغییری بنیادین را به همراه دارد و با تشکیل تعاونی ها نظارت واقعی شکل می گیرد و واحدهای مسکونی بموقع به متقاضیان تحویل داده می شود. این مدل می تواند از نظر اسلامی هم دست طراحان را باز بگذارد.
وی افزود: ۲۰۲۰ محله کم برخوردارتر در کشور وجود دارد که ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در این محلات ساکن هستند و در تهران نیز ۱۷۹ محله از این جنس وجود دارد که بیشترین آنها در بین شهرستان های استان تهران در شهرری است که ۱۸ محله از این جنس هستند که اقدامات بنیادین در این محلات شروع شده، باید تکنولوژی های ساخت مسکن را تغییر دهیم تا در این محدوده ها موثر باشیم. ۴۰ درصد مردم ۱۷۹ محله کمتر برخوردار استان تهران اجاره نشین هستند. پس باید اقدامات موثر باتوجه به نیاز متقاضیان صورت بگیرد.
منبع:

1401/06/30
23:00:19
0.0 / 5
296
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد امضای چهار تفاهم نامه تامین واحدهای مسکونی در پایتخت
نظر شما در مورد امضای چهار تفاهم نامه تامین واحدهای مسکونی در پایتخت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳