معاون شهردار تهران خبر داد

ذخیره سازی 1 و نیم میلیون مترمکعبی آب باران در تهران

ذخیره سازی 1 و نیم میلیون مترمکعبی آب باران در تهران معاون خدمات شهری شهردار تهران با تکیه بر این که شهرداری در تلاش است برای توسعه ظرفیت بهره گیری بهینه از روان آب ها در تهران اقدام نماید از ذخیره ۱.۵ میلیون مترمکعبی آب باران در تهران اطلاع داد.


جلال بهرامی در گفتگو با ایسنا، در تشریح تلاش شهرداری تهران برای مهار روان آب ها و استفاده بهینه از این آب ها اظهار داشت: شبکه و زیرساخت لازم جهت استفاده بهینه از این آب ها در تهران فراهم گشته است و هم اکنون حدودا نزدیک به ۱.۵ میلیون متر مکعب آب بارانی که می آید در مخازن راه اندازی شده جمع آوری و نگهداری می شود و درحال توسعه و افزایش ظرفیت این مخازن برای نگهداری بیشتر این روان آب ها هستیم.
وی اضافه کرد: آب ذخیره شده در این مخازن از محل آب باران و روان آب ها برای زمان هایی که در فصل تابستان استفاده از چاه ها و آب های خام به مشکل برخورد می کند مورد بهره برداری قرار می گیرد. این ذخیره را به شکل شبکه راه اندازی کردیم که به سادگی قابل استفاده باشد.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران درباره لایروبی مسیل ها و رودخانه های تهران برای مقابله با وقوع سیل در تهران هنگام بارش اظهار داشت: در سیل های اخیر که اغلب شهرستانهای اطراف تهران و استان البرز را درگیر کرد ما هم به امداد و کمک آنها رفتیم و هم مدیریت شهر تهران را توانستیم انجام دهیم.
وی اضافه کرد: اگر بخواهیم شاخصی برای لایروبی های شهر تهران تعیین نماییم که اقدامات لازم انجام شده یا خیر؟ باید برویم روددره هایی که انتهای مسیر آنها در جنوب است را نگاه نماییم و مشاهده نماییم خروجی آب در آن محل چطور است؟ اگر ظرفیت خروجی آب پر باشد و آبگرفتگی در سطح شهر نباشد یعنی همه مسیل ها کار خویش را درست انجام داده اند که آب در پایان مسیر پر شده است ولی ظرفیت شبکه بیشتر از این نیست.
بهرامی افزود: تمام این شبکه روددره ها را در بارش اخیر رصد کردم که ظرفیت ها پر بود و پیش از این بارندگی ها طرحی را اجرایی کردیم که ماهانه لایروبی ها انجام می شود و منتظر فصل تابستان و یا پاییز و زمستان نمی شویم و مدام این لایروبی ها را انجام می دهیم.
وی درباره اقدامات مشترک با وزارت نیرو هم اظهار داشت: توافقی با وزارت نیرو در کلان داریم و توافقی هم با آبفا تهران داریم که طی برنامه ای ۱۰ ساله دو مبحث کاهش مصرف و ساماندهی مصرف را پیگیری نماییم چون که با همین مصرفی که امروز داریم ۱۰ سال آینده باید پیشبینی حدودا بیشتر از سه برابری را برای مصرف آب داشته باشیم؛ درحالی که ما کمتر از ۱.۵ برابر را در برنامه پیشبینی کرده ایم.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران اضافه کرد: در بخش ساماندهی مصرف هم باید چاه های خویش را از مدار کار خارج نماییم و روی بحث استفاده از پساب های تصفیه خانه ها بعنوان آب خام حساب باز نماییم. مطابق برنامه توافقی که با آبفا انجام دادیم پنج تصفیه خانه در برنامه سال جاری مورد استفاده قرار می گیرد که عدد و رقم استفاده از پساب آنها ثابت و تعریف شده است که متناسب با هریک از این تصفیه خانه های لوکال که با آبفا تهران توافق کردیم قسمتی از چاه های خودمان را در اختیار آنها برای بستن و تعطیل کردن قرار می دهیم تا در مبحث فرونشست زمین هم ما تشدید کننده مساله نباشیم.
منبع:

1401/05/11
11:59:07
0.0 / 5
453
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ذخیره سازی 1 و نیم میلیون مترمکعبی آب باران در تهران
نظر شما در مورد ذخیره سازی 1 و نیم میلیون مترمکعبی آب باران در تهران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱