طرح جدید برای ساماندهی کاسبان زیرزمینی تهران

طرح جدید برای ساماندهی کاسبان زیرزمینی تهران به گزارش حراج کن گاهی تعدادشان حتی از تعداد مسافران واگن بیشتر می شود، زندگیشان زیر زمین می گذرد و صبحانه، ناهار و حتی شام شان را در زیر زمین می خورند و خستگی شان هم در صندلی های قرمز و آبی قطارها رفع می شود. دخل و خرج و در آمدشان به مسافرانی بسته است که سریع از کنارشان عبور می کنند تا از قطار جا نمانند و یا در واگن ها مشغول مطالعه یا چک کردن گوشی شان می گذرد. این کاسبان زیر زمینی مترو این روزها تعدادشان به قدری زیاد شده که مسؤلان مترو تصمیم گرفتند برای ساماندهی آنها کاری کنند.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، در بین کاسبان زیرزمینی همه نوع سن و تیپی به چشم می خورد؛ از پیرزنی که لیف و اسکاچ دستباف می فروشد تا بانوی جوانی که دست ساخته های هنری خویش را به مسافران عرضه می کند، دیگر شنیدن صدای زنان و مردانی که سنگ مرداب، گیاه دارویی، شارژ، خودکار، لباس های زنانه، سفره و... در مترو می فروشند به صدایی عادی بدل شده است. هرچند که این ازدحام و تردد مدام دستفروشان در قطارها و بساط گستری شان در ایستگاه های شلوغ موجبات گلایه بعضی از مسافران را هم فراهم نموده است.
سرهنگ سعید عطاالهی رئیس پلیس متروی پایتخت اخیرا اعلام نموده است که روزانه ۴۵۰۰ دستفروش در مترو تردد می کنند که با عنایت به تعداد ایستگاه ها و ورودی های مترو معضل بزرگی است که باید به آن دقت کنیم.
تردد فعالیت ۴۵۰۰ دستفروش در متروی تهران عدد بزرگی است که نشان می دهد، باید این دستفروشان ساماندهی شوند که در این میان مهدی شایسته اصل مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران در مورد ساماندهی دستفروشان مترو در گفتگو با ایسنا می گوید: در بعضی ایستگاه های پرتردد مثل امام خمینی، انقلاب، تئاتر شهر و... تجمع دستفروشان افزایش پیدا کرده است؛ اما طی سال های اخیر رهاشدگی شدید داشتیم و با عنایت به این که طی سالهای اخیر هم مشکلات معیشتی شدت گرفته، شاهد می باشیم که پدیده دستفروشی در ایستگاه های مترو بیشتر از گذشته شده است و مردم هم جهت کمک به این دستفروشان معمولاً از این افراد خرید می کنند که این عرضه و تقاضای زیاد در داخل واگن های مترو سبب افزایش این پدیده در مترو شده است.
شایسته اصل ضمن اشاره به تمایل مسافران به خرید از دستفروشان در مترو می افزاید: ما با دوگانه ای در مترو روبرو می باشیم از سویی برخی مسافران با خریدشان از دستفروشان از آنها حمایت کرده و از طرفی دیگر بعضی از سروصدا و تردد این افراد گلایه مند هستند و دقت داشته باشید که برای اثرگذار بودن تلاش مسؤلان مترو و پلیس باید میزان تقاضا کاهش پیدا کند و این مهم جز با کمک شهروندان میسر نیست و نمی توانیم همزمان با رغبت مسافران از این گونه خریدها، اقدامات بازدارنده انجام داد و این اقدام در این شرایط امکان پذیر است و ما نیازمند همراهی مردم هستیم تا بتوانیم آرامش را به سکوها و واگن ها برگردانیم.
وی در مورد طرح ساماندهی دستفروشان مترو، ادامه می دهد: در مرحله اول دستورالعملی به پلیس مترو ابلاغ گردیده تا از حضور دستفروشان آقا در واگن ویژه بانوان، ممانعت به عمل آورند با این که قبلا هم حضور آقایان دستفروش در واگن ویژه بانوان ممنوع بوده است اما باتوجه به عدم توجه به این موضوع، باردیگر این مورد مورد تاکید قرار گرفت.
شایسته اصل ضمن اشاره به برگزاری جلسات و مذاکرات با وزیر دادگستری و مراجع قانون گذار برای تصویب آیین نامه «ممنوعیت ورود دستفروشان به واگن های مترو» می گوید: کلیات این طرح در گذشته تهیه شده است چونکه قانونی در مجلس تصویب شده که در مواد ۲۴ و ۲۵ پیشبینی شده که یک دستورالعمل در مورد قطار شهری توسط هیات وزیران تهیه، تصویب و ابلاغ شود و دیگر احتیاج به مصوبه جدید قانونی توسط مجلس شورای اسلامی ندارد و این دستورالعمل اجرایی باید توسط هیئت وزیران مصوب و ابلاغ شود. البته متروی پایتخت به تنهایی مسئول تصویب این آیین نامه نبوده و اتحادیه قطار شهری هم سالهای گذشته اقداماتی را انجام داده و برای پر کردن خلاء قانونی موجود و مرتفع کردن مشکلات موجود، شرکت بهره برداری متروی تهران پیگیر تصویب این آیین نامه شده است تا با همکاری دستگاههای مربوطه این مشکل حل شود و مقرر شد تا پیش نویسی از سمت شرکت بهره برداری آماده و به کمیسیون قضایی و حقوقی دولت تقدیم شود.
مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران از برنامه ریزی برای ساماندهی دستفروشان متروی تهران خبر می دهد و می گوید: مقرر است برپایه آیین نامه مصوب هیات وزیران، در مرحله بعدی، حضور و فعالیت متکدیان، دستفروشان و کودکان کار در داخل واگن ها ممنوع شود، البته این جرائم کیفری نیست؛ بلکه حقوقی است یعنی جریمه فردی برای خاطیان تعیین می شود. اگر فردی برای بار اول ناهنجاری های تعیین شده توسط قانون را در مترو انجام دهد، تذکرات اولیه به او داده می شود. اگر باردیگر ناهنجاری صورت گیرد، جریمه فردی اعمال می شود. همینطور اگر فرد برای بار چندم ناهنجاری را انجام دهد از حضور در مترو و استفاده از ناوگان مترو برای مدت معینی محروم خواهد شد. البته این الگو در خیلی از کشورهای پیشرفته دارای مترو، در حال اجرا می باشد.
وی ضمن اشاره به راه اندازی سامانه دستفروشان مترو به نشانی metro.tehran.ir می افزاید: دستفروشان می توانند بدون محدودیت در سامانه ثبت نام کنند تا برپایه درخواست های ثبت شده در مورد در نظر گرفتن ویترین فروش برای دستفروشان در ایستگاه های مترو اقداماتی را پیشبینی نماییم چونکه می خواهیم شرایطی را فراهم نماییم تا دستفروشان برای تأمین معیشت به جای عبور و مرور در داخل واگن ها و سکوها و ایجاد مزاحمت برای مسافران، در مکان های مشخص کالاهای خویش را عرضه نموده و رضایتمندی مسافران بابت حضور دستفروشان کاسته شود و در عین حال معیشت این عزیزان هم گرفتار مشکل نشود.

منبع:

1401/03/06
11:26:58
0.0 / 5
402
تگهای خبر: خرید , شركت , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد طرح جدید برای ساماندهی کاسبان زیرزمینی تهران
نظر شما در مورد طرح جدید برای ساماندهی کاسبان زیرزمینی تهران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳