تلاش و انتظار برای احیای یک مصوبه حیاتی

تلاش و انتظار برای احیای یک مصوبه حیاتی به گزارش حراج کن محمدجعفر صالحی اظهار داشت: مصوبه اختصاص سهمیه یک میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تنی سنگ آهن به ذوب آهن اصفهان متاسفانه عملیاتی نشد و ما همچنان در کوشش برای احیا یک مصوبه حیاتی هستیم.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر به نقل از ذوب آهن اصفهان، معاون خرید شرکت اضافه کرد: ذوب آهن اصفهان سهم ۱۰ درصدی از تولید فولاد کشور دارد و بعنوان اولین شرکت فولادی، نقش بزرگی در صنعتی شدن کشور داشته است اما با وجود این، از هیچ سهمیه مواد اولیه ای برخوردار نیست.
صالحی گفت: از چند ماه پیش به دنبال عدم فعالیت دو معدن سنگ آهن چاه گز و ققنوس یک و نرسیدن بار سنگ آهن به ذوب آهن، موجودی مواد اولیه به شدت بحرانی شده و ادامه آن در تولید محصولات این صنعت مشکلاتی ایجاد خواهدنمود.
وی با اعلان اینکه به دنبال رفع اشکال از هر مسیر و با هر مسئولی به گفت و گو نشستیم اما تا حالا به نتیجه نرسیده ایم، اظهار داشت: اکنون با یک رکود مواجهیم، نه حمل و نقل باری داریم، واگن ها خالی است و خریدی در بازار صورت نمی گیرد و وضعیت بازار فروش خوبی نداریم.
صالحی با اشاره به این که بهمن ماه سال قبل بوسیله بورس قادر به خرید مواد اولیه شدیم، افزود: اکنون از گندله و نرمه گندله برای تولید استفاده می نماییم و ذخایر سنگ آهن و زغال سنگ درحال اتمام است.
معاون خرید شرکت اشاره کرد: در صورتیکه مواد اولیه تامین نشود و مجبور به تعطیلی کوره بلند شویم خسارات چند هزار میلیاردی برای ذوب آهن و بحران های اجتماعی جدی در پی خواهد داشت که به جز اصفهان، پنج استان همچون کرمان، خراسان جنوبی، سمنان، گلستان و مازندران که تامین کننده زغال سنگ ذوب آهن هستند نیز تعطیل شده و موجب بیکاری ۱۷ هزار فرد شاغل در معادن زغال سنگ می شویم.
معاون خرید شرکت اظهار داشت: امروز تصمیم گیران و سیاستگذاران روش کوره بلند را برای ساخت فولاد قبول ندارند و ت به استفاده از گندله، کنستانتره و آهن اسفنجی موصیهی کنند که باید دانست در روش کوره بلند ما نه فقط از گاز یارانه ای استفاده نمی نماییم بلکه با سوزاندن کک و بازگشت گاز فرآیندی به نیروگاه، برق مصرفی مورد نیاز را تولید می نماییم. به عبارت دیگر، در روش غیر کوره بلند، عملاً گاز و برق یارانه ای را بجای فولاد صادر می نماییم.


منبع:

1400/11/05
20:32:48
0.0 / 5
757
تگهای خبر: بازار , بورس , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تلاش و انتظار برای احیای یک مصوبه حیاتی
نظر شما در مورد تلاش و انتظار برای احیای یک مصوبه حیاتی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵