خانه پدری فروغ فرخزاد به تملک شهرداری درآمد

خانه پدری فروغ فرخزاد به تملک شهرداری درآمد خانه پدری فروغ فرخزاد بعد از چند سال کش و قوس سرانجام به تملک شهرداری درآمد و کارهای مرمت و بازسازی آن شروع خواهد شد.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، دست کم از سال ۱۳۹۱ زمزمه های تخریب خانه پدری فروغ فرخزاد (شاعر معاصر متولد ۱۳۱۳ و درگذشته ۱۳۴۵) واقع در انتهای کوچه خادم آزاد در محله امیریه تهران توسط مالکان این خانه شنیده می شد که در سال ۱۳۹۷ بار دیگر قوت گرفت. در پی این مساله شهرداری تهران قول هایی برای حفظ این خانه داد و سازمان وقت میراث فرهنگی هم مهرماه همان سال آگاهی داد که خانه به ثبت ملی رسیده است. اما وضعیت این خانه در یکی دو سال اخیر نامشخص بود و پیگیری هایی برای حفظ آن وجود داشت تا اینکه سرانجام به تملک شهرداری درآمد.
دیانا قوقاسیان، همسر مهرداد فرخزاد (برادر فروغ فرخزاد) که پیگیر کارهای خانه پدری فروغ فرخزاد بوده است به ایسنا می گوید: کارهای تملک روز چهارشنبه (۲۲ مهرماه) به انجام رسید و توانستند خانه را بگیرند برای اینکه کسی که ساکن بود، سخت می خواست بلند شود. قبلا هم کارهای ثبت ملی این خانه انجام شده است و ان شاءالله از هفته آتی کارهای مرمت خانه شروع و به زودی به روی علاقه مندان باز می شود.
او می افزاید: قرار شد کارهای مرمت توسط سازمان زیباسازی شهرداری تهران و با نظارت من صورت گیرد، برای اینکه حدودا آخرین کسی هستم که همه مسائل را می داند. همسر من کوچک ترین فرد خانواده بود و دائم به آن خانه می رفتیم، توضیحات را داریم، از قبل هم نقشه اولیه را برای شهرداری آماده کرده ام و امیدوار هستم خانه هرچه سریعتر به روز اول برگردد و موزه ای شود برای آیندگان.
عروس خانواده فرخزاد درباره جزییات این خانه موزه و اینکه آیا اشیاء باقی مانده از فرخزادها در این خانه به معرض نمایش گذاشته خواهد شد مانند اتفاقی که برای خانه موزه «سیمین و جلال» افتاد بیان می کند: حدودا چیزی نمانده است. این خانه شبیه خانه سیمین و جلال نخواهد شد و مقداری متفاوت تر خواهد بود. چیزی نمانده که بعنوان چیدمان منزل باشد؛ در حد عکس و مدارک خواهد بود.


کوی خادم آزاد در محله امیریه تهران متشکل از دو کوچه به هم متصل است که یکی به خیابان مولوی امروز می رسد و دیگری به خیابان ولیعصر؛ «خیابان دراز لکه های سبز». خانه پدری فروغ فرخزاد درست در نقطه اتصال این دو کوچه قرار گرفته است.
«کوچه ای هست که قلب من آن را
از محله های کودکی ام دزدیده ست» (فروغ فرخزاد/ تولدی دیگر)
به گفته پوران فرخزاد (شاعر و پژوهشگر فقید و خواهر فروغ فرخزاد)، سروان محمد فرخزاد، پدرشان (که بعد سرهنگ شد)، این خانه را سال ها پیش در بین باغی در این کوچه بنا کرده بود.

1400/07/23
09:53:01
0.0 / 5
650
تگهای خبر: مدارك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد خانه پدری فروغ فرخزاد به تملک شهرداری درآمد
نظر شما در مورد خانه پدری فروغ فرخزاد به تملک شهرداری درآمد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴