مردودی ۳۰ درصد از خودرو ها در معاینه فنی طی ۳ ماه اخیر

مردودی ۳۰ درصد از خودرو ها در معاینه فنی طی ۳ ماه اخیر مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های تهران اظهار داشت: از شروع سال تا اختتام خرداد ماه 465هزار و 598 دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه نموده که در مقایسه با سال قبل در حدود 15 درصد افزایش داشته است.به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا حسین مقدم افزود: هم اکنون روزانه ۵۰۰۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می کنند و وضعیت مراجعات در وضعیت عادی قرار دارد و مراکز فاقد صف انتظار هستند.

وی افزود: از آمار اعلامی ۳۵۳هزار دستگاه خودرو مربوط به مراجعات اول بوده که ۱۴ درصد از آن در آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، ۹ درصد در آزمون همراستایی چرخ ها، چهار درصد کمک فنر، ۱۱ درصد تست ترمز و ۱۳درصد عیوب ظاهری مردود شده اند. در مجموع ۳۰ درصد از خودرو ها به سبب نقص فنی موفق به ستاندن معاینه فنی در مراجعه اول نشده اند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های تهران اضافه کرد: در این سه ماه ۳۳۶ هزار گواهی معاینه فنی صادر شده که از این تعداد ۷۲۴۸۱ گواهی مربوط به معاینه فنی برتر است. در مجموع در حدود ۲۲ درصد از خودرو های مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برتر هستند.

مقدم اشاره کرد: در خرداد ماه ۱۲ هزار دستگاه خودرو با بهره گیری از سامانه نوبت دهی اینترنتی و با تعیین وقت قبلی به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه و حدودا شهروندان از ۵۰ درصد ظرفیت پذیرش اینترنتی بهره برده اند.

وی در ادامه اظهار داشت: شهروندان جهت اطلاع از آخرین وضعیت کاری مراکز، پیش از مراجعه به سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودرو های تهران مراجعه کنند. ضمنا در مدت زمان اداری می توانند در صورت هرگونه پرسش با سامانه پاسخگو ۹۶۰۰۶۰۰۰ تماس حاصل کنند.

مقدم درباب خودرو های مشمول معاینه فنی در سال ۱۴۰۰ اظهارکرد: طبق قانون هوای پاک مجلس شورای اسلامی دوره معافیت انجام معاینه فنی، از زمان تولید، برای وسایل نقلیه شخصی و دولتی چهارسال و برای وسایل نقلیه عمومی یکسال است. بدیهی است رانندگان محترم بایستی بر طبق زمان تعیین شده در این قانون نسبت به ستاندن معاینه فنی خودروی خود اقدام نمایند. بعنوان نمونه هم اکنون با لحاظ عمر چهارسال از زمان تولید خودرو های شخصی تولید خرداد ماه ۱۳۹۶ و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند.

وی افزود: از شروع امسال هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی های شهرتهران در پنج مرکز معاینه فنی بیهقی، شقایق، دماوند، چمران، نیایش رایگان است. خودرو های تاکسی در صورت داشتن پروانه تاکسیرانی معتبر که بوسیله سامانه سیما تاکسی سازمان تاکسیرانی قابل استعلام و کنترل است، می توانند سالانه در هر نوبت مراجعه به مراکز معاینه فنی اعلام شده از این طرح رایگان هزینه مراجعه اول استفاده کنند.

مقدم در آخر اظهارکرد: هزینه مراجعه اول معاینه فنی خودرو های سبک مبلغ ۴۷ هزار تومان است و خودرو های تاکسی با عمر ۱۰ سال و کمتر طبق قانون و مصوبات دولت بایستی هر ۶ ماه یکبار و خودرو های تاکسی با عمر بالای ۱۰ سال هر سه ماه یکبار نسبت به ستاندن معاینه فنی خودروی خود اقدام نمایند. ضمنا تاکید می شود پذیرش خودرو های تاکسی در سایر مراکز معاینه فنی شهر تهران انجام می شود و رانندگان محترم تاکسی در صورت تمایل به استفاده از طرح رایگان تنها بایستی به یکی از پنج مرکز اعلامی مراجعه کنند.
1400/04/06
11:07:43
0.0 / 5
525
تگهای خبر: تولید , طلا , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مردودی ۳۰ درصد از خودرو ها در معاینه فنی طی ۳ ماه اخیر
نظر شما در مورد مردودی ۳۰ درصد از خودرو ها در معاینه فنی طی ۳ ماه اخیر
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳