هیجان را با خواندن داستان های پلیسی تجربه كنید!

هیجان را با خواندن داستان های پلیسی تجربه كنید! داستان های پلیسی جزو ژانر معمایی و جنایی قرار داده شده اند و از ژانرهای جذاب ادبیات فارسی شمرده می شود.به گزارش تجاری مهر، داستان های پلیسی جزو ژانر معمایی و جنایی قرار داده شده اند و از ژانرهای جذاب ادبیات فارسی شمرده می شود. وجود معماهای حل نشده و ایجاد هیجان در اینگونه داستان ها موجب می شود تا خواننده با اشتیاق کامل داستان را تا اختتام آن ادامه دهد و به دنبال کشف رمز و رازهای داستان باشد. ژانر پلیسی و جنایی از آن دسته داستان های پرطرفدار است که خیلی از داستان های این ژانر نیز بعنوان فیلم های پلیسی برگزیده و تولید شده اند.
در ادامه می خواهیم به معرفی چند داستان در ژانر پلیسی و جنایی بپردازیم که پیشنهاد می شود هیجان خواندن این داستان ها را نباید به هیچ عنوان از دست ندهید.
۱. کتاب عبور از خط قرمز
کتاب عبور از خط قرمز نوشته دکتر علی دیزایی است که از داستان پلیس جوان ایرانی و مسلمانی است که از کودکی از جانب خانواده برای ادامه تحصیل به انگلیس فرستاده شده است. نویسنده در این کتاب اتفاقات زندگی شخصی و فراز و نشیب هایی که در شغل خود داشته را به رشته تحریر درآورده است.
او که از فرماندگان ارشد پلیس لندن بوده، داستان هایی از سالهای طولانی خدمت و ماجراهایی که در این دوران داشته را در این کتاب بیان کرده است. این کتاب شامل تمام داستان ها، گیر و دارها، دادگاه ها و زندان های سرتیپ علی دیزایی است که به زیبایی توسط ایشان روایت شده است. داستان های حقیقی که توسط ایشان با ادله و منطق بازگو شده و برای هر خواننده ای هیجان انگیز خواهد بود.
نثر ساده و روان و مخاطب پسند این کتاب خواننده را تا انتهای کتاب با خود همراه می کند. ماجراهایی که روایت گر فساد پلیس و وجود باند بازی هایی که موجب بروز مشکلاتی برای ایشان شده و همین طور اتهاماتی بی اساس که به او نسبت داده شده بود و اگر پایدایی و قدرت او وجود نداشت به حتم زندگی و شرافت او به سختی تحت تأثیر قرار می گرفت، همگی شاکله اصلی این رمان زیبا را تشکل می دهند. کتاب صوتی عبور از خط قرمز اثر علی دیزایی تولید شده که زیبایی روایات این اثر را بیشتر خواهدنمود. همین طور این کتاب دارای داستان ها و نکات آموزنده ای برای خوانندگان خواهد بود که برخورداری از این تجربیات را نباید از خود دریغ کنند.
۲. کتاب قتل راجر آکروید

اگاتا کریستی در کتاب قتل راجر آکروید به روایت داستانی درباره جنایت در یک روستای دور افتاده انگلیسی در محیطی نیمه اشرافی پرداخته است. اهالی روستای کینز ابوت واقع در انگلستان درباره مرگ خانم فراس صحبت می کنند. برخی معتقدند او به سبب به قتل رساندن همسرش و عذاب وجدان خودکشی کرده است. در ماجرای داستان قرار بود خانم فراس پس از گذشت مدتی از مرگ همسرش با جوانی به نام راجر آکروید ازدواج کند.
در شبی بعد از کشته شدن خانم فراس، راجر به دکتر شپرد که پزشک خانم فراس بود، اعلام می کند که خانم فراس به سبب ناراحتی از بر هم خوردن نامزدیش با راجر مبادرت به خودکشی کرده است اما در آخر همان شب خبر به قتل رسیدن راجر بر اثر چند ضرفه چاقو نیز به گوش دکتر شپرد می رسد و ماجرای جنایی پلیسی شروع می شود.
کتاب قتل راجر آکروید که سبب شهرت جهانی آگاتا کریستی شد و او را به یکی از پرفروش ترین نویسندگان ژانر جنایی در طول تاریخ تبدیل کرد.
رمان های کارآگاهی آگاتا کریستی دورانی مدرن در سبک رمان های معمایی به وجود آورد. کارآگاه این داستان آقای هرکول پوآرو که در همسایگی دکتر شپرد زندگی می کند به روشی شرلوک هولمزگونه در جریان داستان سوال های به ظاهر بی ربط می پرسد اما که در آخر داستان مشخص می شود که این سوالات تا چه اندازه مهم بوده اند و نشان میدهد که نویسنده با چه مهارت خاصی به این نکات ریز پرداخته بوده است.
ترفند شخصیت پردازی آگاتا کریستی برای روایت داستان های معمایی بسیار بی نظیر و ماهرانه بوده است که بطور مشهودی رمان های پلیسی و جنایی او را از دیگر کتاب ها متمایز کرده است.
۳. کتاب لیست مهمانان
کتاب لیست میهمانان رمانی پلیسی و جنایی است که دومین رمان پرطرفدار لوسی فولی شمرده می شود. این کتاب درباره داستان مراسم ازدواج دو نفر است که مهمانانی را برای مراسم عروسی خود به جزیره ای در سواحل ایرلند دعوت کرده اند. عروس و داماد که از افراد مشهور هستند، داماد از ستارگان نوظهور تلویزیون و عروس ناشر یکی از مجلات است.
تمامی جزئیات این مراسم باشکوه از پیش برنامه ریزی و هماهنگ شده است و همگی منتظر شروع مراسمی شاد و هیجان انگیز هستند که ناگهان هنگام سرو نوشیدنی ساقدوش های داماد بازی نوشیدنی که یادگار روزهای مدرسه است را بر پا می کنند و ساقدوش های عروس بطور اتفاقی لباس او را خراب می کنند و ماجراهایی که در پی هم رخ می دهند و ناگهان در این مراسم کسی کشته می شود و ماجرای معمایی و جنایی این کتاب شروع می شود. اما سوال اینجاست که چه کسی برای این زوج آرزوی خوبی نداشت؟ و سوال مهمتر اینکه چرا!؟
لوسی فولی که دانشآموخته رشته ادبیات انگلیسی بوده است و سالهای زیادی مشغول ویراستاری بوده است، کتاب لیست میهمانان را با مهارتی خاص نوشته است به شکلی که یادآور رمان های آگاتا کریستی است که تبدیل به فضایی تاریک و کشنده و مرگبار می شود. کتاب های لوسی فولی اغلب جزو پرفروش ترین آثار در بازار کتاب ها بوده است. همین طور کتاب لیست میهمانان ترجمه محدثه احمدی بسیار مورد توجه مخاطبان ژانر پلیسی جنایی قرار گرفته است و مطالعه آنرا به شما سفارش می نماییم.
۴. کتاب قاضی و جلادش

قاضی و جلادش اثر فدریش دورنمات که رمان نویس و نمایشنامه نویس مشهور سوئیسی است که در ایران شهرت زیادی نیز دارد. آثار او از ارزش ادبی زیادی برخوردارست و سبک پرکشش و جذابیت های مضمونی به وضوح در آن مشاهده می شود. رمان های وی غالباً در ژانز پلیسی و جنایی بوده است که مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است.
کتاب سوءظن و قاضی و جلادش به سبب خاصیت های درون متنی و برون متنی مشترکی که دارند درکنار هم نیز جای می گیرند. رمان قاضی و جلادش داستانی کارآگاهی است که سبک نوشته اسرارآمیز آن روایت گر داستان بازرسی پیر است که روزهای آخر عمر خودرا نیز می گذراند و در این دوران رئیس مأمور جوانی شده است که به قتل می رسد و ماجرای داستان برای حل معمای قتل او ادامه می یابد.

1400/01/11
10:40:10
0.0 / 5
569
تگهای خبر: ارز , بازار , پرداخت , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد هیجان را با خواندن داستان های پلیسی تجربه كنید!
نظر شما در مورد هیجان را با خواندن داستان های پلیسی تجربه كنید!
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲