همزمان با گرامیداشت روز جهانی تالاب عنوان شد

تغییر كاربری و بهره برداری غیرمنطقی از با اهمیت ترین عوامل تهدیدكننده تالاب ها است

تغییر كاربری و بهره برداری غیرمنطقی از با اهمیت ترین عوامل تهدیدكننده تالاب ها است رئیس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به مزایای تالاب ها اظهار داشت: تغییر کاربری و بهره برداری غیرمنطقی از با اهمیت ترین عوامل تهدیدکننده این اکوسیستم است.به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا همزمان با پنجاهمین سالگرد کنوانسیون بین المللی رامسر، مراسم گرامیداشت روز جهانی تالاب ها با "شعار پیوند ناگسستنی آب، تالاب و زندگی" قبل از ظهر امروز با حضور رئیس و کارشناسان محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست استان تهران و تشکل های محیط زیستی، فعالان و علاقمندان به محیط زیست در حاشیه تالاب سد ماملو اجرا شد. امیر عباس احمدی در حاشیه این برنامه با بیان ارزش و اهمیت کارکرد تالاب ها بعنوان یکی از اکوسیستم های بسیار مهم آبی مشخص است، اظهار داشت: از با اهمیت ترین کارکرد های باارزش تالاب ها ارزش های اکولوژیک آنهاست و تالابها بعنوان اکوسیستم های بسیار غنی تحت عنوان گهواره تنوع زیستی جهان نامیده می شوند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد تنوع زیستی در جهان در تالاب ها قرار دارد، اظهارکرد: تالاب ها بعنوان یکی از امن ترین محل ها برای پرندگان کنار آبزی محسوب می شوند که همه ساله با مهاجرت پرندگان در سراسر دنیا میزبان این پرندگان هستند.

احمدی با اعلان اینکه یکی دیگر از کارکردهای مهم تالاب ها کنترل سیلاب ها است، اظهار داشت: زمانی که رودخانه های خروشان حجم بالایی از رسوبات را با خود می آورند وجود تالاب ها پیش از ورود آب به دریاچه ها موجب کنترل سیلاب می شود همین طور این مناطق در جلوگیری از فرسایش و تامین آب های زیرزمینی نقش دارند.

رییس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست استان تهران اضافه کرد: از دیگر کارکردهای تالاب ها میزان تولیدات تالاب ها است. برمبنای بررسی های انجام شده حدود ۴۰ درصد درآمد اکوسیستم های جهان مربوط به تالاب ها است.

وی با اعلان اینکه تالاب ها فارغ از زیبایی هایی که بعنوان محلی برای پرنده نگری و ارزش های علمی دارند، تحت تاثیر تهدیدات زیادی نیز قرار دارند، اظهارکرد: یکی از با اهمیت ترین موضوعاتی که در تالاب ها با آن روبرو می باشیم بحث حق آبه زیست محیطی تالاب هاست که بعنوان رگ اصلی تامین کننده حیات این مناطق است.

احمدی در ادامه اشاره کرد: از دیگر تهدیدها تغییر کاربری، استفاده از سموم و بهره برداری نامعقولانه در تالاب هاست.

وی با اشاره به اینکه استان تهران با مساحت یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار دارای ۹ تالاب است که حدود ۸ هزار هکتار مساحت این سطح را می سازند، اظهار داشت: در تهران هم تالاب های فصلی و هم دائمی وجود دارند که همه ساله در فصل زمستان پذیرای پرندگان زیادی هستند و این نکته قابل توجه است که در تهران حدود ۳۸ تا ۴۰ گونه مختلف از پرندگان را سرشماری کرده ایم.

رییس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست استان تهران با اعلان اینکه تالاب سد ماملو از تالاب هایی است که از رودخانه حفاظت شده جاجرود منشاء می گیرد و این رودخانه بعنوان نخستین رودخانه حفاظت شده در کشور است، اظهار نمود: از سال قبل موضوع نیاز آبی و طرح مدیریتی این رودخانه تهیه شده است و باید در شورای حفاظت آب کشور مطرح شود تا بتوانیم حق آبه زیست محیطی این تالاب را بعنوان یکی از تالاب های مهم در استان تامین نماییم.

وی در آخر با اشاره به اینکه امروزه رویکرد به تالاب ها رویکرد مدیریت زیست بومی است، اشاره کرد: به این مفهوم که تمامی افرادی که در این تالاب ها ذینفع هستند باید در برنامه ریزی آن نقش داشته باشند و این روش یکی از روش های نوین مدیریتی است که در دنیا برای تالاب ها اجرا می شود.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران پاکسازی حاشیه تالاب سد ماملو، رهاسازی پرندگان، پرنده نگری و تشکیل زنجیره انسانی با حضور تشکل های محیط زیستی، فعالان و علاقمندان به محیط زیست از دیگر برنامه های این روز بود.

دوم فوریه، روز جهانی تالاب ها نام گرفته است و در سال ۱۳۴۹ خورشیدی در چنین روزی در شهر رامسر، معاهده ای جهانی برای حفاظت از تالاب ها به تصویب رسید که به کنوانسیون رامسر مشهور است.
1399/11/14
23:29:01
0.0 / 5
809
تگهای خبر: ارز , تولید , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تغییر كاربری و بهره برداری غیرمنطقی از با اهمیت ترین عوامل تهدیدكننده تالاب ها است
نظر شما در مورد تغییر كاربری و بهره برداری غیرمنطقی از با اهمیت ترین عوامل تهدیدكننده تالاب ها است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴