خطر بالقوه وقوع سیل مخرب در 11 حوضه آبخیز شمال تهران

خطر بالقوه وقوع سیل مخرب در 11 حوضه آبخیز شمال تهران به گزارش حراج كن مدیر كل دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به اینكه شمال شهر تهران ۱۱ حوضه سیل خیز مخرب دارد، اظهار داشت: به صورت كلی بیشتر از ۱۲۰۰ شهر و روستا در ایران در معرض خطر سیل هستند.ابوالقاسم حسین پور در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه تهران طی ۴۰ سال گذشته یکی از مخرب ترین سیل های کشور را در سال ۱۳۶۶ تجربه کرد، اظهار نمود: باتوجه به جمعیت تهران و از آنجایی که سیل شدید در پایتخت ایران مسبوق به سابقه است، اقدامات پیشگیرانه باید در دستور کار دستگاههای مختلف قرار گیرد. متاسفانه طی سالهای اخیر به علت تغییرات اقلیم با افزایش شدت بارش ها و به تبع آن افزایش وقوع سیل در کشور مواجه بوده ایم. ازاین رو احتمال وقوع سیل های مخرب در حوضه های آبخیزی که مشرف به کانون های جمعیتی کشور هستند، بیشتر شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اجرای اقدامات آبخیزداری و کنترل سیل در حوضه های آبخیز مشرف به شهر تهران را در اولویت خود قرار داده است، خاطرنشان کرد: حتی در این حوزه مکاتباتی با سازمان مدیریت بحران، استانداری و شهرداری تهران انجام شده است و طی هفته گذشته نشستی با محوریت جلوگیری از تشدید خسارات سیل در کلانشهر تهران برگزار گردید.

حسین پور ضمن اشاره به اینکه وقوع سیل در تهران می تواند متفاوت با نقاط دیگر کشور باشد، توضیح داد: عواملی مانند شرایط حوضه های آبخیز در بالادست شهر تهران، شیب تند ارتفاعات مشرف به شهر، گسترش بیش از اندازه شهرنشینی و حذف عرصه های جذب روان آب در پایتخت، شرایط را برای تشدید سیل مهیا می کند ازاین رو نیاز است که به برنامه مدیریت سیلاب در تهران به شکل ویژه ای پرداخته شود.
سیل های تهران از نوع واریزه ای است
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری افزود: به سیلاب هایی که در تهران به وقوع می پیوندد سیلاب «واریزه ای» گفته می شود. شدت سیلاب های واریزه ای به قدری است که رسوبات و سنگ های درشتی را از بالادست با خود حمل می کنند. برای مثال تخته سنگی که در میدان تجریش وجود دارد حاصل سیلاب واریزه ای تهران در حوضه آبخیز دربند و گلاب دره است که نشانگر قدرت تخریبی سیل در حوضه های آبخیز تهران است.
تهران ۱۷ حوضه سیل خیز دارد
به گفته وی درمجموع ۱۷ حوضه آبخیز مشرف به شهر تهران با وسعت ۷۰ هزار هکتار وجود دارد که از این تعداد در ۱۱ حوضه آبخیز با وسعت ۵۰ هزار هکتار پتانسیل وقوع سیل های واریزه ای مخرب وجود دارد. عمده این حوضه های آبخیز در ارتفاعات شمال تهران همچون وردیج واریش، ولنجک، درکه، دربند، گلابدره، فرحزاد، کن و دارآباد واقع شده اند.
تقاضا از شهرداری تهران برای کنترل سیل در بالادست پایتخت
حسین پور در ادامه خاطرنشان کرد: سازمان جنگل ها متناسب با منابع و امکانات دراختیار از سالهای گذشته تابحال برنامه هایی را برای کنترل سیل در این حوضه های آبخیز در دستور کار داشته است اما بهرحال احتیاج به اعتبارات بیشتر و همکاری سایر دستگاه ها است. ما برای اجرای طرح های ضروری کنترل سیل در تهران در فاز اول به ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز داریم همینطور از شهرداری تهران تقاضای مشارکت کرده ایم تا بتوانیم قبل از وقوع سیل در تهران در بالادست آنرا کنترل و از وارد شدن خسارت های جبران ناپذیر جلوگیری نماییم.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با تکیه بر اینکه طرح آبخیزداری و کاهش مخاطرات سیل در کانون های جمعیتی کشور باید هرچه سریعتر به تصویب برسد، اظهار داشت: علاوه بر این امیدواریم در قانون بودجه سال آینده اعتبارات عملیات آبخیزداری و آبخوان داری تقویت و در برنامه هفتم توسعه هم به شکل ویژه ای به این مورد پرداخته شود.
۱۲۰۰ شهر و روستا در ایران در معرض خطر سیل هستند
وی با اشاره به اینکه ۴۰ میلیون هکتار از حوضه های آبخیز کشور مشرف به شهرها و مناطق مسکونی است و می توان اظهار داشت که بیشتر از ۱۲۰۰ شهر و روستا در ایران در معرض خطر سیل هستند، اظهار نمود: نیاز است که برای افزایش تاب آوری این نقاط در مواجهه با مخاطرات سیل اقدامات لازم صورت گیرد.

حسین پور در انتها با تکیه بر اینکه سازمان جنگل ها به تنهایی نمی تواند معضل سیل در کشور را حل کند، اظهار داشت: قطعا برای این مورد احتیاج به مشارکت دستگاههای ذی ربط داریم. حریم رودخانه ها با نظارت مسؤلان باید رعایت و معابر عبور سیلاب آزاد شود. توسعه کمربندهای سبز شهری، لایروبی مسیل ها و رودخانه ها و... همچون اقداماتی است که می توان در مدیریت و جلوگیری از سیل کمک نماید.

منبع:

1399/09/05
23:46:29
5.0 / 5
1093
تگهای خبر: پرداخت , تجربه , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد خطر بالقوه وقوع سیل مخرب در 11 حوضه آبخیز شمال تهران
نظر شما در مورد خطر بالقوه وقوع سیل مخرب در 11 حوضه آبخیز شمال تهران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳