ادعاهای بی نتیجه؛

وضعیت ضعیف بهداشت در بازار

وضعیت ضعیف بهداشت در بازار حراج كن: با وجود ادعاهای صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر در خصوص نظارت مستمر بر رعایت پروتكل های بهداشتی در بازار، وضعیت رعایت پروتكل ها در فروشگاه ها مطلوب نمی باشد.


خبرگزاری مهر، گروه استان ها: در حالیکه هنوز دارو و واکسنی برای کرونا ساخته نشده است، رعایت پروتکل های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را می توان یکی از مهمترین راهکارهای جلوگیری از این بیماری خطرناک دانست. بازار یکی از پرترددترین مکان ها در هر شهری است که در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، می تواند به محلی برای توسعه ویروس کرونا تبدیل گردد که نتیجه آن افزایش بستری ها و مرگ و میر ناشی از آن است. با نظارت مناسب بر بازار می توان میزان رعایت پروتکل ها را افزایش داد ولی علیرغم ادعاهای صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر در خصوص نظارت مستمر بر رعایت پروتکل های بهداشتی در بازار، مردم از وضعیت بهداشت رضایت ندارند.فروشگاه ها شلوغ استیکی از شهروندان بوشهری در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: متأسفانه خیلی از صنوف پروتکل های بهداشتی جلوگیری از کرونا را رعایت نمی کنند و شاهد بی نظمی زیادی در این حوزه هستیم. مریم محبی که برای خرید تره بار مراجعه نموده بود اضافه کرد: وارد بعضی از مغازه ها که می شویم تا تعداد زیادی از افراد در مغازه هستند و شاهد تراکم جمعیت هستیم که این مورد سبب گسترش بیماری می شود. وی افزود: انتظار می رود مغازه ها نسبت به ایجاد صف های منظم اقدام نمایند تا با پیشگیری از ازدحام در فضای بسته، ویروس کرونا بیشتر از این گسترش نیابد.
مردم رعایت نمی کنندیکی از فروشنده های مواد غذایی در بوشهر به خبرنگار مهر اظهار داشت: این شلوغی که می بینید از کنترل ما خارج است. ما به مردم می گوئیم که فاصله را رعایت نمایند و در هنگام شلوغی صبر کنند تا مشتریان از مغازه بیرون بروند ولی بسیاری از افراد رعایت نمی کنند. محمد احمدزاده افزود: به همه مشتری ها تاکید می نماییم که باید از ماسک استفاده کنند ولی بعضی از افراد می گویند که ما مشکلی نداریم و بدون ماسک وارد می شوند و ما هم که نمی توانیم آنها را بیرون نماییم. وی که از این وضعیت ناراضی بود تصریح کرد: حتی وقتی که مشتری های ما هم رعایت نمی کنند، مجبوریم به آنها خدمات بدهیم تا مشتری خویش را از دست نداده و در این بازار کساد فروش بهتر و بیشتری داشته باشیم.نظارت خوبی در بازار نیستیکی از شهروندان که از وضعیت رعایت پروتکل ها در بازار ناراضی بود در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: بعضی از افراد بدون استفاده از ماسک وارد مغازه ها می شوند و متأسفانه نظارتی بر این وضعیت نیست. وی با انتقاد از این وضعیت بیان نمود: انتظار می رود دستگاههای متولی همچون صنعت، معدن و تجارت و همینطور دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نظارت بیشتری را بر این وضعیت داشته باشند. معاونت نظارت بازرسی و پشتیبانی از حقوق مصرف کننده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر بعنوان متولی نظارت بر وضعیت رعایت پروتکل ها در بازار باید وظایف و مسئولیت های خویش را بیشتر از پیش رعایت کند.ادعای نظارت بر بازار و نتیجه ای که حاصل نشدمعاون نظارت بازرسی و پشتیبانی از حقوق مصرف کننده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر بیان نمود: از آغاز شروع بیماری کرونا تا آخر مهرماه سالجاری تعداد ۳۶۰ واحد صنفی و صنعتی در سرتاسر استان به علت عدم رعایت مسائل بهداشتی پلمب شده است. بر مبنای اعلام روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر، رضا جمالی اضافه کرد: پلمب این واحدها در جهت اقدامات صورت گرفته پیشگیری از انتشار ویروس کرونا از جانب این سازمان و در چارچوب گشت های مشترک بازرسی از اصناف با همکاری مرکز بهداشت، اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی و اداره اماکن نیروی انتظامی بعنوان متخلف انجام شده است.
جمالی با اشاره به انجام گشت های مشترک بازرسی به منظور مقابله با بیماری کرونا به صورت روزانه با همکاری دستگاههای عضو کمیته از واحدهای صنفی سراسر استان، شهرک ها، مناطق و نواحی صنعتی از جانب سازمان صمت خاطرنشان کرد: از اول اسفند سال قبل تا آخر مهرماه سال جاری هزار و ۵۹۳ مورد گشت مشترک بازرسی در استان صورت گرفته که از این بین تعداد هزار و ۵۴۹ فقره منجر به تشکیل پرونده تخلف به ارزش ۱۳ میلیارد و ۱۲۲ میلیون ریال برای سیر مراحل قانونی به اداره کل تعزیرات حکومتی ارسال شده است. وی افزود: در همین راستا بیشتر از هزار و ۱۲۰ مورد تذکر و یا اخطار کتبی به متصدیان واحدهای صنفی استان صادر و ابلاغ گردیده است. معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر اظهار داشت: طی هفت ماهه سالجاری تعداد ۵۶ هزار و ۶۲۷ مورد بازرسی از اصناف سراسر استان صورت گرفته است که از این تعداد، دو هزار و ۸۱۷ مورد منجر به تشکیل پرونده تخلف به ارزش ۸۸ میلیارد و ۶۲۶ میلیون ریال و ارسال به تعزیرات حکومتی شده است.کمترین رعایت پروتکل در مغازه های آبزیانبر اساس اعلام رئیس کمیته نظارت و بازرسی بر اجرای پروتکل های بهداشتی استان بوشهر، بر مبنای ارزیابی ها رعایت پروتکل بهداشتی و استفاده از ماسک در ادارات، بانک ها، فرودگاه ها، مدارس، دانشگاه ها، مراکز بهداشتی درمانی ۹۲ درصد است. عباس قلی پور از رعایت ۸۲ درصدی پروتکل بهداشتی در صنایع، فروشگاه ها، آرایشگاه ها، عرضه کنندگان مواد لبنی و گوشتی اطلاع داد و بیان نمود: مغازه های ماهی و میگو پایین ترین رعایت پروتکل بهداشتی گزارش شده است. وی با اشاره به وضعیت تفریحگاه ها و سواحل استان بوشهر در رعایت پروتکل بهداشتی و استفاده از ماسک تصریح کرد: ارزیابی ها نشان داده است بین ۶۰ تا ۶۲ درصد مردم در سواحل و تفریحگاه ها از ماسک استفاده و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کنند. انتظار می رود نظارت ها و گشت های مشترک در سطح بازار افزایش یابد و با اجبار واحدها به رعایت پروتکل ها، شاهد کاهش شیوع بیماری از راه بازار باشیم. متأسفانه بعضی از ادعاهای متولیان نظارت بر بازار تنها روی کاغذ مانده است و مردم نتیجه ملموسی در سطح بازار مشاهده نمی کنند.


منبع:

1399/08/14
15:10:26
5.0 / 5
1142
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد وضعیت ضعیف بهداشت در بازار
نظر شما در مورد وضعیت ضعیف بهداشت در بازار
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵