تورم بی حدوحصر در بخش مسكن؛

سراب خانه دار شدن برای زوج های جوان

سراب خانه دار شدن برای زوج های جوان به گزارش حراج كن با وضعیت فعلی بازار مسكن و گرانی های نابسامان ملك، قشر كم درآمد جامعه و همینطور زوج های جوان دیگر حتی توانایی صاحب خانه شدن در شهرك های حاشیه شهر و مسكن مهر را هم ازدست داده اند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- محمدرضا علی اشرفی؛ وضعیت نوسانات ارزی و بی اعتمادی مردم نسبت به ثبات قیمت ارز طی سالیان اخیر که نتیجه سیاست های اقتصادی دولت ها بوده است، سبب شده تا ارزش دارایی هایی مثل مسکن به صورت نجومی افزایش یابد و امروز شاهد قیمت های باورنکردنی در این بازار همانند بازار دلار، طلا، سکه و خودرو باشیم.
این افزایش قیمت ها در حالی صورت می گیرد که دیگر عرضه و تقاضا، مبنای قیمت گذاری ها نبوده و عده ای دلال فرصت طلب و سفته بازان با بهانه قرار دادن افزایش قیمت ارز، به صورت روزانه و باوجود نبود خریدوفروش، بر قیمت املاک اضافه می کنند.
ادامه این روند طی سال های اخیر سبب شد تا افرادی که خودشان صاحب خانه هستند، برای حفظ ارزش سرمایه خود و حتی سوارشدن بر موج گرانی مسکن و کسب منفعت، خانه های دوم و سومی برای خود تهیه کنند. این خانه ها امروز به دلیل افزایش قیمت بیش ازحد رهن و اجاره در بازار مسکن، خریدار و مستأجری ندارند و خالی مانده اند.
البته در این شرایط صاحب خانه ها آن چنان متضرر نمی شوند و به آینده و افزایش قیمت ملک خود ایمان دارند، بااین حال قشر کم درآمد و مستضعف جامعه، در ردیف اول صدمه دیدگان هستند که دیگر توانایی رهن و اجاره یک خانه را هم ازدست داده، چه رسد به خرید و صاحب خانه شدن.
خانه های میلیاردی در مناطق مختلف شهر
دیگر مثل سال های گذشته نیست که قیمت خانه فقط در مناطق برخوردار شهر تبریز همچون ائل گلی، زعفرانیه، رشدیه، ولیعصر و آبرسان نجومی بالا برود، بلکه این روزها و ماه ها قیمت مسکن در مناطق کم برخوردار و حاشیه ای شهر تبریز هم به صورت میلیاردی معامله می شود.
پرس و جوی خبرنگار مهر از مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر تبریز از آن حکایت می کند که دیگر واحد مسکونی زیر قیمت ۱ میلیارد تومان به سختی در شهر تبریز پیدا می شود و قیمت خانه های ۱۰۰ متری در بالا شهر بین دو تا هفت میلیارد تومان معامله می شود.

طرح دریافت مالیات از خانه های خالی کلید می خورد
وضعیت موجود در بازار مسکن سبب شد تا برخی از نمایندگان، طرحی که از مدت ها پیش توسط کارشناسان حوزه مسکن عرضه شده بود را در مجلس مطرح کنند و در نهایت کلیات قانون دریافت مالیات از خانه های خالی در مجلس به تصویب رسید.
با این حال طرح موجود علیرغم اینکه به صورت کلی مفید می باشد، اما تا اجرایی شدن به صورت ایده آل راه زیادی در پیش است و از همین حالا دلالان و صاحبان خانه های خالی دست به کار شده اند و در حال سبک و سنگین کردن راهکارهای فرار مالیاتی هستند.
آمار نشان داده است که تعداد خانه های خالی موجود در شهری مثل تبریز، نه تنها پاسخگوی نیاز و تقاضای موجود در این شهر است، بلکه بیشتر از این تقاضا هم مسکن خالی وجود دارد، اما متأسفانه در شرایط موجود اقتصادی، صاحبان سرمایه و خود دولت، با بی توجهی به نیازها و وضعیت دشوار زندگی اقشار کم درآمد، به روند افزایش قیمت ها دامن زده و مشکلی با خالی ماندن خانه ها ندارند.

تولید مسکن بیشتر از تقاضای آن است
ابوالقاسم سلطانی مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر توزیع ناعادلانه مسکن در میان شهروندان تبریزی، اظهار داشت: ما امروز در استان آذربایجان شرقی بیشتر از ۱۶۰ هزار واحد خالی داریم که در مقایسه با نیاز ۱۲۰ هزار واحدی استان به مسکن، نشانگر این است که میزان مسکن بیشتر از تقاضای آن وجود دارد اما به دلیل قیمت های بالای امروز در بازار و هم کاهش ارزش درآمدهای مردم، شاهد عدم برخورداری جامعه هدف از مسکن مورد نیاز خود هستیم.
سالانه در شهر تبریز در حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع ساخت مسکن صورت می گیرد وی افزود: آمارها نشان داده است که سالانه فقط در شهر تبریز در حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع ساخت مسکن صورت می گیرد و با احتساب ۱۲۰ متر مربع برای هر واحد ساخته شده، سالانه بیشتر از ۲۰ هزار واحد در تبریز ساخت و ساز انجام می شود و بدین سان به هیچ وجه نباید مسکن مورد نیاز مردم این شهر، بدون پاسخ باقی بماند.
سلطانی در ادامه اضافه کرد: تا سال ۹۵، ۱۴۳ هزار و ۶۲۷ واحد مسکن خالی در استان آذربایجان شرقی وجود داشته که این تعداد در آن سال مساوی با ۵ درصد کل خانه های خالی در کشور و هم ۱۲ درصد کل مسکن های ساخته شده در استان بوده است. این تعداد واحد خالی مطمئناً تا به امروز به بیشتر از ۱۶۰ هزار واحد رسیده است اما متأسفانه با وضعیت اقتصادی موجود و تبدیل شدن مسکن به کالای سرمایه ای، شاهد عدم بهره مندی جامعه هدف از این آمار مناسب تولید مسکن در استان هستیم.

عقد قراردادهای صوری و غیرواقعی برای فرار مالیاتی
یکی از مشاوران املاک در تبریز هم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه قانون دریافت مالیات از خانه های خالی به صورت کلی قانون مفیدی است، اظهار داشت: مساله مهم تر نحوه اجرا و نظارت دقیق بر عملکرد تمامی عوامل و اجزا دخیل در این راه اجرای این قانون است. امروز ما شاهد می باشیم در حالیکه هنوز این قانون به شکل جدی اجرایی نشده و با حرف و حدیث هایی همراه می باشد، اما عده ای از صاحبان املاک به همکاران ما مراجعه نموده و با عرضه کارت ملی دوست و آشنا، واحدهای خالی خودشان را به صورت صوری و غیر واقعی اجاره می دهند تا از مالیات در امان باشند.
وی افزود: اصولاً باید از نوشتن چنین قراردادهای صوری و غیر واقعی از سوی خود مشاوران املاک جلوگیری به عمل آید اما در عمل شاهد می باشیم که عده ای توجهی به این مسائل نداشته یا اصلاً اطلاعی از صوری بودن قراردادی که نوشته اند ندارند. همین اشکالات نشان داده است که چرا باید نظارت قوی و دقیق بر روی اجرای این قانون در کشور حاکم شود.
دلالان در برنامه های اینترنتی با نرخ گذاری غیر منطقی مهمترین نقش را در افزایش نجومی قیمت ها در بازار مسکن دارند این مشاور املاک در ادامه در مورد راه های کنترل قیمت افسار گسیخته مسکن افزود: متأسفانه با عنایت به شرایط جامعه امروز، معاملات ما نشان داده است که قیمت متوسط مسکن در شهر تبریز نسبت به اواخر سال ۹۸ بیشتر از ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش داشته که در بعضی مناطق این میزان بالای ۷۰ تا ۸۰ درصد هم می رسد. حقیقت این است که طرح هایی مثل مالیات بر خانه های خالی و هم مالیات بر عایدی سرمایه در کنار افزایش عرضه مسکن با قیمت مناسب می تواند در این راه مفید باشد اما مشکل اصلی در جای دیگر است.
وی اضافه کرد: دلالان و سفته بازان در بازار مسکن و بخصوص در برنامه های اینترنتی با قیمت گذاری غیر منطقی و اعمال تغییرات روزانه در قیمت ها، مهمترین نقش را در افزایش نجومی قیمت ها در بازار مسکن دارند و در چند ماه اخیر که همزمان با انتشار کرونا بود و ما شاهد کاهش شدید میزان خرید و فروش و معامله در بازار کل کشور بودیم، این دلالان با فرصت طلبی همچنان قیمت ها را مطابق میل خود بالا بردند.
با تمام این اوصاف باید راهی در جهت قیمت گذاری و محدود کردن اختیارات دلالان در بازار مسکن پیدا کرد چونکه مقصر عمده مشکلات حاصل از گرانی مسکن دلالان بزرگ هستند.


منبع:

1399/07/06
13:04:12
5.0 / 5
1607
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سراب خانه دار شدن برای زوج های جوان
نظر شما در مورد سراب خانه دار شدن برای زوج های جوان
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲