معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران:

فضای سبز تهران تا سال ۱۴۱۰ با پساب تصفیه خانه ها آبیاری می شود

فضای سبز تهران تا سال ۱۴۱۰ با پساب تصفیه خانه ها آبیاری می شود معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران اعلام نمود: برمبنای تفاهمنامه همكاری كه میان شهرداری تهران و وزارت نیرو به امضا رسید میزان استفاده از منابع آبهای زیرزمینی برای آبیاری فضای سبز در تهران تا سال 1410 به میزان قابل توجهی كاهش پیدا كرده و منبع اصلی تامین آبیاری تهران پساب تصفیه خانه ها خواهد بود.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، مجتبی یزدانی در این زمینه اظهار داشت: این تفاهمنامه در امتداد اجرای مفاد ماده ۲۲ قانون هوای پاک و تقویت همکاری و تعاملات بین بخشی و بمنظور تامین آب خام مورد نیاز آبیاری فضاهای سبز و بوستان های شهر تهران که در ارتقای کیفیت محیط زیست شهری است، به امضا خواهد رسید.
وی ادامه داد: همین طور صیانت از منابع آب های زیرزمینی و آب شرب در مقابل جایگزین کردن روان آب ها، آبهای سطحی و پساب تصفیه شده فاضلاب شهری برای آبیاری عرصه ها و فضاهای سبز در شهر تهران بعنوان راهکاری منطقی و عملی برای حفظ ذخایر باارزش آبهای زیرزمینی و مقابله با مخاطرات ناشی از کاهش بارندگی و نزولات آسمانی در شهر تهران از دیگر اهداف تفاهمنامه امروز میان شهرداری تهران و وزارت نیرو است.
بر طبق این گزارش، موضوع اصلی این تفاهمنامه تقویت تعاملات بین بخشی، همکاریهای دوجانبه و هم افزایی لازم با هدف رفع مشکلات و استفاده از ظرفیت های موجود بین دو مجموعه وزارت نیرو و شهرداری تهران برای ارائه خدمات رسانی مطلوب به شهروندان در زمینه تامین آب فضای سبز شهر تهران از منابع آبی و پساب طبق مدل پیشنهادی و مدیریت سیلاب شهری است. بدین سان این تفاهمنامه دو طرف را برمبنای برنامه تنظیم شده در جهت نگهداشت و توسعه فضای سبز شهر تهران تا افق ۱۴۱۰ در بخش های مختلف ملزم می کند.
یزدانی در ادامه اظهار داشت: همچنین، برنامه توسعه پیشنهادی فضای سبز شهر تهران؛ فضاهای سبز شهر تهران، منابع مصرف آب و تغییر منابع مصرف آب تا افق ۱۴۱۰ را مشخص می کند که مقرر است بر طبق این تفاهمنامه و این برنامه، استفاده از منابع آب زیرزمینی که حالا منبع اصلی آبیاری فضای سبز است به مقدار قابل توجهی کم شود. به این تریتب وزارت نیرو موظف می شود که مابه التفاوت آب مورد نیاز را از پساب تصفیه خانه ها تامین کند.
طبق گزارش سایت شهر، از طرف دیگر، بمنظور برنامه ریزی، نظارت، تعیین چگونگی و روش اجرای ماموریت های مشترک در جهت تحقق محورهای همکاری فی مابین، کمیته راهبردی تفاهمنامه با ترکیب مسئولان وزارت نیرو و شهرداری تهران (سه نماینده از هر طرف) تشکیل می شود و همه اقدامات و همکاریهای مشترک با مصوبه کمیته مزبور و تحت نظارت آن به اجرا در خواهد آمد.
بگفته معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران، ذیل این کمیته راهبری تفاهمنامه گروهی با حضور مدیران و کارشناسان تخصصی ذیربط از وزارتخانه و شهرداری تهران وظیفه بررسی های کارشناسی، پیشنهاد طرح ها و اقدامات اجرایی در چارچوب موضوعات تفاهمنامه را به عهده خواهد داشت. این گروه هر ماهه تشکیل جلسه داده و مصوبات خودرا به کمیته راهبردی ارائه می کند. بگفته وی، مسئولیت پیگیری اجرای این تفاهمنامه و سایر امور اجرایی با معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا به نمایندگی وزارت نیرو و معاونت خدمات شهری و محیط زیست به نمایندگی از شهرداری تهران است.
بدین سبب گزارش، امضای این تفاهمنامه میان شهرداری تهران و وزارت نیرو علاوه بر اینکه احترام به محیط زیست و نسل های آینده را بعنوان اولویت مدیریت شهری تهران نمایان خواهد کرد، موضوع چرخه آب بعنوان یک معضل شهری در تهران را به اندازه قابل توجهی در زمان مشخص شده پیش رو حل خواهدنمود. چرخه آب و به صورتی بازیافت پساب آی تصفیه خانه بخش عمده ای از ضرر و زیان طبیعی و هزینه مضاعف دراین زمینه را از میان خواهد برد.1399/06/13
21:35:00
5.0 / 5
1785
تگهای خبر: ارز , اهدا , خدمات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد فضای سبز تهران تا سال ۱۴۱۰ با پساب تصفیه خانه ها آبیاری می شود
نظر شما در مورد فضای سبز تهران تا سال ۱۴۱۰ با پساب تصفیه خانه ها آبیاری می شود
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳