لزوم ترخیص كالای پزشكی

لزوم ترخیص كالای پزشكی حراج كن: باتوجه به پیشرفت تكنولوژی در صنعت پزشكی، خیلی از كشورها قادر به تامین 100 درصدی نیاز تجهیزات پزشكی نبوده و به ناچار باید مبادرت به واردات تجهیزات پزشكی كنند.


به گزارش حراج کن به نقل از مهر، توجه به حوزه سلامت نه فقط در ایران بلکه برای هر کشور دیگری سبب شده است که در اختیار داشتن تکنولوژی های روز در زمینه تجهیزات پزشکی همیشه برای دولت ها اولویت داشته باشد تا از این طریق بتوانند سلامتی مردم را تامین کنند. باتوجه به پیشرفت بیش از پیش علم و تکنولوژی در صنعت پزشکی، خیلی از کشورها قادر به تامین ۱۰۰ درصدی نیاز خود در ارتباط با تجهیزات پزشکی نبوده و به ناچار باید مبادرت به واردات تجهیزات پزشکی نمایند. برای مثال با بروز پاندمی ویروس کرونا در سطح جهان، واردات و ترخیص اقلام بهداشتی مانند ماسک و دستکش اهمیت بیشتری پیدا کرد و طبیعی است که واردات هر کالایی ارتباط مستقیم با گمرک داشته و بدین جهت می توان به لزوم ترخیص تجهیزات پزشکی از گمرک بعنوان بخش جدانشدنی واردات کالای پزشکی در هر کشوری خصوصاً در زمان همه گیری ویروس کرونا پی برد.
ثبت شرکت واردات تجهیزات پزشکی
به دلیل اینکه تجهیزات پزشکی و ملزومات آن در سطح گسترده ای از جامعه تأثیرگذار است، بدین سبب لازم است واردات تجهیزات پزشکی و ترخیص آن از گمرک توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی که صلاحیتشان توسط مراجع ذی صلاح تأیید شده است، صورت گیرد. روند این مساله به این صورت است که ابتدا باید درخواست ثبت شرکت داده و بعد از بازدید از انبار می توانید درخواست نمایندگی کنید. بدین سبب می توان گفت اولین مرحله از ترخیص کالا و واردات کالای پزشکی، ثبت شرکت واردات تجهیزات پزشکی است.
از آنجایی که کلیه واردات تجهیزات پزشکی نیاز به ستاندن مجوز از اداره کل تجهیزات پزشکی دارد، شرکت های واردکننده تجهیزات پزشکی باید در مرحله اول و پیش از خرید لوازم پزشکی، اطلاعات و مدارک کالای مربوطه را در سامانه ورود کالا و ترخیص اداره تجهیزات پزشکی ثبت نمایند.
مجوزهای لازم برای ترخیص کالای پزشکی
کمیته فنی اداره تجهیزات پزشکی صدور مجوزهای کالای وارداتی پزشکی همچون تجهیزات پزشکی را مورد نظارت قرار می دهد. این مجوزها عبارتند از؛
ارائه گواهی EG از بازار اروپا و گواهی FDA در بازار آمریکا برای واردات و ترخیص کالای پزشکی الزامی و به این معنا است که کالای مربوطه در کشور فوق به فروش رسیده و مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر این شما اجازه واردات تجهیزات مستعمل را ندارید.
پس از بررسی این گواهینامه ها و در صورتیکه شرکت واردکننده بتواند مجوز واردات از اداره تجهیزات پزشکی را دریافت کند می تواند مبادرت به خرید تجهیزات کرده و آنرا به یکی از گمرکات که مربوط به ترخیص تجهیزات پزشکی است، انتقال دهد.
این اداره در ابتدا مشخصات کالای مربوطه را بررسی نموده و بعد از تأیید صلاحیت، تنها به شرکت های ثبت اجازه می دهد مبادرت به واردات لوازم پزشکی نمایند. برای ترخیص لوازم پزشکی از گمرک علاوه بر این مجوزها، اسناد و مدارک متعارف برای ترخیص کالا مانند پیش فاکتور، گواهی مبدا، گواهی بازرسی و … باید ارائه شده و مراحل ترخیص کالا همانند سایر کالاها طی شده و هزینه های مربوط به خروج کالا پرداخت می شود.
نکته مهمی که در ترخیص کالای پزشکی و تجهیزات آن از گمرک وجود دارد این است که ترخیص تجهیزات پزشکی از همه گمرک های کشور صورت نمی گیرد، بلکه تنها از گمرکات شهید رجایی بندر عباس، امام خمینی، بوشهر، آبادان، سهلان، ارومیه، تهران و بندر امام خمینی مبادرت به ترخیص این کالا می کنند.
سود واردات تجهیزات پزشکی
از آنجایی که ارز دولتی به واردات تجهیزات پزشکی تعلق می گیرد و تعرفه پایینی به واردات کالای پزشکی اختصاص داده شده است می توان گفت سود واردات انواع کالای پزشکی مانند تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات دندانپزشکی، انواع دستگاه های تشخیص پزشکی مانند اندوسکپی و … در ایران بسیار بالاست.
هزینه ترخیص کالای پزشکی
هزینه ترخیص کالای پزشکی از یک سو شامل هزینه های متعارف ترخیص انواع کالا مانند هزینه انبار داری، تخلیه، آزمایشگاه و … است و از طرف دیگر حقوق ورودی کالا یعنی ۵% ارزش گمرک بعلاوه سود بازرگانی کالاست.
نکته مهمی که برای شرکت های واردکننده در هر زمینه ای بسیار اهمیت دارد، مدت زمانی است که کالای شما در گمرک نگهداری می شود. در صورتیکه ترخیص کالای پزشکی شما بیش از مدت تعیین شده به طول انجامد، شرکت وارد کننده یا صادر کننده باید خسارت پرداخت کند؛ بدین سبب اگر پروسه ترخیص کالای پزشکی از گمرک را به شخص ترخیص کار یا شرکت ترخیص کالا بسپارید، نگرانی بابت ترخیص و هزینه های آن ندارید.
یک شرکت ترخیص کالای معتبر مانند طاها فیدار خلیج فارس ( http: //tahakhalij.ir/) کلیه امور صادرات، واردات و تشریفات گمرکی همچون دور اظهاری، تعیین تعرفه و ارزش کالا، ثبت سفارش کالا را در حداقل زمان به شیوه های متداول بانکی و بدون انتقال ارز انجام داده و با بهره مندی از ترخیص کار گمرک ماهر و آشنا به تشریفات گمرکی مراحل ترخیص کالای پزشکی شما را در کوتاه ترین زمان به انجام می رساند.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1399/04/06
14:15:38
5.0 / 5
2546
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد لزوم ترخیص كالای پزشكی
نظر شما در مورد لزوم ترخیص كالای پزشكی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵