خداكرمی خبر داد

انجام تست های غربالگری در ورودی تهران

انجام تست های غربالگری در ورودی تهران به گزارش حراج كن رئیس كمیته سلامت شورای شهر تهران بر انجام تست های غربالگری در مبادی ورودی تهران تاكید كرد و از رسانه ها درخواست نمود كه حتی الامكان امور رسانه ای خویش را به صورت مجازی پیگیری كنند.


به گزارش حراج كن به نقل از ایسنا، ناهید خداكرمی ظهر امروز در نشست خبری مجازی كه برای تشریح آخرین اقدامات مدیریت شهری در جهت كنترل شیوع كرونا برگزار گردید با اشاره به اینكه برگزاری اینگونه نشست های مجازی بطور قطع در كاهش شیوع ویروس نقش موثری دارد، اظهار داشت: از رسانه ها می خواهیم كه حتی الامكان امور رسانه ای خویش را به صورت مجازی پیگیری كنند؛ چون كه آنها می توانند به علت حضورشان در فضاهای عمومی بعنوان یك ناقل عمل كنند و اگر امورات كاری شان مجازی و غیر مستقیم باشد می توانند نقش مهمی ایفا كنند.
وی با اشاره به اینكه پیش از اعلام ورود كرونا به ایران در كمیته سلامت شورا در زمانی كه مشغول بررسی تبصره های بودجه 99 شهرداری تهران بودیم، پیشنهاد داده شد كه ردیف بودجه ای برای شهرداری در مورد محافظت از شهروندان در مقابل بیماری های واگیردار اختصاص داده شود خاطرنشان كرد: همینطور پیشنهاد دادیم كه در ردیف كمك های شهرداری، كمك به انجمن های پزشكی هم دیده شود كه آن زمان پذیرش این مورد سخت بود اما حالا با شرایطی كه پیش آمده همه اعضا به اهمیت اختصاص بودجه سلامت در شهرداری تهران پی بردند.
وی با اشاره به اینكه از روز چهارشنبه 30 بهمن ماه كه آلودگی به كرونا ویروس و مرگ دو نفر تایید شد و همینطور موارد مشكوك در بیمارستان بستری شدند بلافاصله با مشورت با كمیسیون حمل و نقل شورا، تصمیم گرفتیم كه نامه ای را خطاب به حناچی تنظیم نماییم كه مبحث آن جلوگیری از شیوع كرونا ویروس بود كه شش بند عملیاتی داشت كه یكی از آنها تشكیل ستاد بحران كرونا و دیگری توجه به حمل و نقل عمومی و ضرورت حفاظت از فضاهای شهری اعلام گردید كه خوشبختانه با درایت و اقدام فوری شهرداری دیدیم كه در همكاری با وزارت بهداشت شهرداری توانست اقدامات موثری را انجام دهد و باید بگویم كه شهرداری تهران یكی از دستگاه های موثر در این میان بود.
خداكرمی با اشاره به اینكه در صحن شورای شهر تهران پیشنهاد دادم كه شهرداری تهران با همكاری پلیس، وزارت بهداشت و... دروازه های اصلی شهر را كنترل و غربالگری كند، اظهار داشت: البته انجام این مهم بر عهده شهرداری نیست اما این پیشنهاد در ستاد كرونا مصوب شده و قرار شده است كه این اتفاق رخ دهد.
وی با اشاره به اینكه ما از همان ابتدا خواستار محدودیت تردد از قم به تهران بودیم و هر مسئولی را كه می دیدیم این نكته را به آنها گوشزد می كردیم اما آنها می گفتند كه این اتفاق نمی گردد اظهار داشت: این مساله نشان داده است كه تعدد تصمیم سازان در جامعه زیاد است اما باید این مشكل مزمن را در مواقع بحران حل نماییم و همانطور كه در امور دینی و مذهبی با علما و مراجع تقلید صحبت می شود و یا در امور مهندسی به سراغ مهندسان می رویم باید راجع به امور پزشكی هم به سیاستگذاری های نهایی و تصمیمات وزارت بهداشت تمكین نماییم.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینكه شورای شهر تهران لایحه دو فوریتی را در مورد افزایش تاب آوری شهر تهران در مواجهه با كرونا به تصویب رساند، افزود: در این مصوبه به شركت شهر سالم تاكید گردیده است كه در مورد عدم ابتلاء كاركنان شهرداری تمهیدات لازم را بیندیشد، اظهار داشت: حتی پیشبینی قرنطینه سازی افراد مشكوك هم در نظر گرفته شده است و باید بگویم یكی از بهترین مدیریت ها را در شهرداری تهران شاهد می باشیم.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه این روزها شاهد پخش فیلم هایی از افتادن شهروندان در فضاهای عمومی همچون مترو هستیم، افزود: معلوم نیست كه افتادن این افراد به علت كرونا باشد. چون كه مبتلایان به كرونا گرفتار تنگی نفس شدید می شوند و بهترین كار در مواجهه با كسانی كه یك دفعه به زمین می افتند این است كه با اورژانس 115 تماس بگیرند.
خداكرمی در پاسخ به این سؤال كه آیا نظارت بر میادین میوه و تره بار انجام می شود یا نه؟ اظهار داشت: دستورالعمل های جداگانه ای را برای واحدهای مختلف شهرداری در نظر گرفتیم و این میادین مرتبا ضد عفونی می شوند اما در این زنجیره انتقال مردم نقش مهمی دارند. چون كه می بایست در صورت داشتن علائمی همچون تنگی نفس، تب، ترشحات زیاد بینی مراعات كرده و از منزل خارج نشوند.
وی در پاسخ به این سؤال كه برخی ها پیشنهاد دادند نمایشگاه شهر آفتاب بعنوان محل قرنطینه تهران انتخاب شود، خاطرنشان كرد: در مورد قرنطینه، ستاد عملیاتی كرونا به ریاست دكتر زالی در شهر تهران فعال است كه در مورد كنترل مبادی ورودی پیشنهاداتی به رئیس جمهور داده اند و رئیس جمهور هم این مورد را ابلاغ كرده است اما اینكه این افراد كجا قرنطینه شوند مكانی هنوز اعلام نشده است.
عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سؤال كه بعضی از سلبریتی ها در فضای مجازی فراخوان توزیع ژل و ماسك را داشتند، اظهار داشت: یكی از مسئولیت های اجتماعی سازمان های مردم نهاد این است كه در موارد این چنینی به شهروندان كمك كنند اما در مورد لزوم این مساله كه آیا همه ماسك داشته باشند یا نه؟ باید بگویم كه در بیماری های همه گیر فقط نیاز است كه بیمار در جهت عدم انتشار ویروس از ماسك استفاده نماید وگرنه اگر قرار باشد یك فرد سالم مدام از ماسك استفاده نماید و این ماسك را تعویض نكند بطور قطع تجمع باكتری ها در ماسك می تواند خطراتی را برای فرد سالم داشته باشد و برای افراد سالم زدن ماسك الزامی ندارد.
وی ادامه داد: آمار مبتلایان گروه های پزشكی شامل پزشكان و پرستاران بالا است. چون كه در مراجعات اولیه كه هنوز علایم بالینی شناخته شده نبود و فرض بر تنگی نفس و آنفلوآنزا گذاشته می شد پزشكان و پرستاران بیشتر در معرض مبتلا شدن قرار داشتند. بنابراین لازم نیست همه گروه ها از ماسك استفاده كنند.
خداكرمی با اشاره به اینكه استقرار آرامش در جامعه بسیار مهم می باشد و این از وظایف مهم رسانه ها است، اظهار داشت: به خصوص در جامعه ما كه پرتنش و بدبین شده اند. نتیجه بد بینی و انگ زدن گروه های مختلف به یكدیگر و دشمن تراشی ها و سیاه و سفید دیدن آدم ها حالا خویش را نشان داده و در زمانی كه نیازمند همدلی و اعتماد به مردم هستیم، می بینیم كه هیچ اعتمادی به مسئولین نیست. بنابراین لازم است كه اعتماد عمومی برگردد تا بتوانیم با كمك یكدیگر به مقابله با این بیماری برویم.
وی در پاسخ به این سؤال كه وضعیت كودكان كار چگونه خواهد بود، اضافه كرد: دستورالعمل های لازم در اختیار پیمانكاران شهرداری قرار گرفته است اما در مورد كودكان كاری كه در سر چهارراه ها فعال می باشند مسئولیت با بهزیستی است و بطور قطع آنها هم اقداماتی در این خصوص انجام داده اند.
عضو شورای شهر تهران در مورد عملكرد شهرداری تهران اظهار نمود: متولی اصلی وزارت بهداشت است اما شهرداری تهران بر مبنای بند 15 ماده 55 قانون شهرداری ها كه در زمان انتشار بیماری های مسری برای شهرداری ها در نظر گرفته، اقدام می كند كه در این عرصه خیلی خوب و هوشمند عمل كرده و حتی در تهیه پروتكل هایی به وزارت بهداشت كمك كرده است.
خداكرمی در مورد تدفین افراد فوت شده بر مبنای بیماری كرونا هم اظهار داشت: سازمان بهشت زهرا بر مبنای پروتكل اعلامی وزارت بهداشت اقدامات لازم را انجام می دهد و تعداد اندك فوت شدگان هم با رعایت اصول بهداشتی دفن شدند.
وی در پاسخ به این سؤال كه آیا اعضای شورای شهر به این بیماری مبتلا شده اند، اضافه كرد: محسن هاشمی به علت آنكه ارتباط زیادی با رحمان زاده شهردار منطقه 13 داشت 48 ساعت قرنطینه در منزل شدند و بعد تست از وی گرفته شد و خوشبختانه پاسخ منفی بود. گرچه دریافت تست تا زمانی كه علایم بالینی نباشد امكان دارد جواب منفی كاذب دهد. چون كه ویروس هنوز فعال نشده اما الهام فخاری هم از ناحیه ریه احساس سرفه و تنگی نفس داشت كه بعد از مشورت با بنده، وی را به بیمارستان مسیح دانشوری ارجاع دادیم و بعد از عكس گرفتن از قفسه سینه مشكوك به كرونا شد و حتی اجازه بازگشت به منزلش را هم ندادند و حدود سه روز بستری بود كه نهایتا خوشبختانه پاسخ تست های كرونا منفی شد و از بیمارستان مرخص شدند.
عضو شورای شهر تهران افزود: مسجدجامعی هم به علت داشتن بیماری زمینه ای و افزایش سن جزء گروه های پرخطر محسوب می شد كه از وی خواستیم دو هفته در منزل شان قرنطینه شوند و همینطور آرش میلانی هم به علت آنكه چندین مورد جلسه با شهردار منطقه 13 داشتند به وی هم اكیدا گفته شد در خانه بمانند.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه یك نمایشگاه بهاره در نمایشگاه بوستان گفتگو در حال برگزاری است، اظهار داشت: من در این خصوص اطلاعی ندارم اما برگزاری هر گونه اجتماعات و نمایشگاه ها در شهرداری متوقف شده است.
خداكرمی در مورد نبود كیت های تشخیص كرونا در كشور اظهار نمود: ما نمی توانیم دست گدایی به سمت كشورهای دیگر دراز نماییم و در شرایط تحریم هستیم اما به نظر می آید جمعیت هلال احمر می تواند در این حوزه كمك نماید هر چند كه برخی كشورها داوطلب شده اند و در اخبار دیدید كه چین چندین هزار كیت تشخیص سریع را به ایران ارسال كرده است.
وی در پاسخ به این سؤال كه چرا شورای شهر جلسات خویش را تعطیل نكرده است، اظهار داشت: از همان روزهای ابتدایی به ضرورت تعطیلی جلسات شورا تاكید كردیم اما اغلب اعضا موافق این مهم نبودند.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینكه به نظر می آید الگوی دوره پنهان كرونا در كشور ما نسبت به چین و سایر كشورها متفاوت می باشد، خاطرنشان كرد: دیده شده است كه زمان در معرض قرار گرفتن افراد تا زمان بروز علایم كوتاه بوده است و این نشان داده است افرادی كه استرس بالا و خواب كمتری دارند علایم زودتر در آنها بروز می كند.
او در آخر به شهروندان سفارش كرد كه زمانی به پزشك رجوع كنند كه علایم ابتدایی همچون تب، تنگی نفس و... را داشته باشند و اظهار داشت: استفاده از كیت های تشخیص سریع زمانی می تواند موثر باشد كه علایم بالینی بروز كرده باشد؛ در غیر اینصورت جواب تست كاذب است.1398/12/09
23:34:25
5.0 / 5
3872
تگهای خبر: شركت , طلا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد انجام تست های غربالگری در ورودی تهران
نظر شما در مورد انجام تست های غربالگری در ورودی تهران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳