چطور از اختراع در سطح بین المللی حمایت كنیم؟

چطور از اختراع در سطح بین المللی حمایت كنیم؟ به گزارش حراج كن موسسه دانش بنیان نوفن حامی البرز می تواند مشاور و مجری فناوران در مسائل مربوط به مالكیت فكری باشدتا بتوانند تصمیم بگیرند اختراع یا فناوری خویش را در كدام دفتر اداره ثبت اختراع اظهارنامه كنند.به گزارش حراج كن به نقل از مهر، ثبت اختراع آمریكا، اتحادیه اروپا EPO و معاهده همكاری ثبت اختراع PCT گزینه های مختلفی است كه فناوران در هنگام ورود به بازار جهانی برای پشتیبانی از پتنت خود انجام میدهند. اما كدام یك از این گزینه ها برای یك فناور مناسب تر است؟ موسسه دانش بنیان نوفن حامی البرز، مستقر در پارك علم و فناوری البرز میتواند مشاور و مجری فناوران در مسائل مربوط به مالكیت فكری باشد.
اهمیت دارایی فكری در دنیای امروز
دنیای كه رقابت در تولید و تجاری سازی فناوری حرف اول را میزند، حفاظت از دارایی های فكری بسیار مهم می باشد. طبق مقررات بین المللی مالكیت فكری، هر شخصی كه زودتر فناوری را در یكی از ادارات ثبت اختراع به ثبت برساند، میتواند مالكیت و انحصار آن فناوری را در جهان برای خود حفظ كند.
دوره آموزشی مجازی حمایت بین المللی از اختراعات و معاهده PCT
از آنجا كه مبحث پشتیبانی از دارایی های فكری برای فناوران كشورمان كه میخواهند به بازارهای بین المللی برای فروش فناوری یا محصول فناورانه وارد شوند بسیار حائز اهمیت می باشد، موسسه نوفن حامی البرز مبادرت به تولید محتوی آموزشی مجازی در همین خصوص كرده است.
نمایش محتوی تهیه شده به صورت آنلاین در پایگاه اطلاع رسانی این موسسه به آدرس lms.nofan.ir موجود است و توسط سیستم LMS عرضه می گردد. علاقه مندان میتوانند بدون محدودیت زمانی و مكانی محتوی آموزشی را بررسی و در نهایت در یك جلسه یك ساعته مجازی هم شركت نمایند و سوالات خویش را در مورد مطالب عرضه شده بپرسند.
عناوین جلسات این دوره عبارتند از:
• جلسه اول - تاریخچه احتیاج به حمایت بین المللی از اختراعات
• جلسه دوم - آشنایی با سازمان جهانی مالكیت فكری WIPO
• جلسه سوم - انواع حمایت بین المللی از اختراعات
• جلسه چهارم -آشنایی با معاهده همكاری ثبت اختراع PCT
• جلسه پنجم - جستجوی اختراعات در پایگاه PatentScope
• جلسه ششم - جستجوی اختراعات در پایگاه PatentScope (بخش دوم)
• جلسه هفتم - مدارك مورد نیاز جهت ثبت اختراع درPCT
• جلسه هشتم - فرایند ثبت اختراع در PCT
• جلسه نهم- فرایند ثبت اختراع در PCT (بخش دوم)
• جلسه دهم- طبقه بندی بین المللی اختراع
انتظار میرود مخاطبان در انتها این دوره درك مشخصی از نحوه پشتیبانی از پتنت در دیگر كشورها پیدا كنند و بتوانند تصمیم بگیرند كه برای ورود به بازار جهانی و یا فروش فناوری خود، اختراع را باید در كدام دفتر اداره ثبت اختراع اظهارنامه كنند.

ثبت اختراع آمریكا
ثبت اختراع آمریكا برای مخترعانی پیشنهاد می شود كه تصور میكنند اختراع آنها در كشور آمریكا خریدار دارد و یا محصول آنها فروخته خواهد شد. ثبت اختراع در آمریكا فقط پشتیبانی از اختراع در این كشور را به ارمغان خواهد آورد. در نتیجه چنانچه شركتی كه میخواهید فناوری خویش را به آن بفروشید در آمریكا قرارداد، حتما باید برای ثبت اختراع در این كشور اقدام كنید. از جانب دیگر چنانچه محصول نوآورانه شما در كشور دیگری تولید میشود اما مقرر است در كشور آمریكا فروخته شود، حتما باید برای ثبت پتنت در این كشور اقدام كنید.
اداره ثبت اختراعات و علایم تجاری ایالات متحده آمریكا United States Patent and Trademark Office كه با نام مخفف USPTO مشهور است دفتر ثبت اختراعات كشور آمریكا می باشد كه در الكساندریا، ویرجینیا واقع می باشد. این اداره كل تحت نظر وزارت بازرگانی آمریكا بوده و بجز وظیفه صدور گواهی های مالكیت فكری، مرجع مشاوره به رئیس جمهور و وزارت خانه ها و ادارات مربوطه می باشد.
استراتژی ثبت اختراع
استراتژی ثبت اختراع مشخص می كند كه مخترع پیش از عرضه تقاضای تشكیل پرونده ثبت اختراع، باید پاسخ چه سوالاتی را برای خود مشخص كرده باشد. سوالات زیر حداقل مطالبی است كه باید نسبت به آن تصمیم بگیرید.
· آیا طرح من بعنوان اختراع قابل ثبت است؟
· چرا باید اختراع خویش را ثبت كنم؟
· چه چیزی را باید ثبت كنم؟
· چه وقت اختراع خویش را ثبت كنم؟
· كجا اختراع خویش را ثبت كنم؟
· آیا طرح من بعنوان اختراع قابل ثبت است؟
اولین سوال این است كه آیا ایده جدیدی كه به ذهن مخترع خطور كرده است بعنوان اختراع قابل ثبت و حمایت می باشد یا خیر. جهت یافتن پاسخ این سوال مطلب درج شده در دانشنامه سایت نوفن در مورد شرایط ثبت یك ایده بعنوان اختراع را مطالعه فرمایید.
چرا باید اختراع خویش را ثبت كنم؟
اما در مورد این كه چرا باید اختراع خویش را ثبت نماییم، اگر بخواهیم اختراع را تولید كرده و یا نوآوری خویش را به فروش برسانیم، باید جهت ثبت آن اقدام نماییم. در صورتیكه بخواهیم اختراع را با سرمایه گذاری شخصی تولید نماییم، اولا امكان دارد حق اختراع شخص دیگری را نقض نماییم دوما امكان دارد شخص دیگری محصول ما را بدون اجازه تولید نماید.
از سوی دیگر چنانچه بخواهیم نسبت به جذب سرمایه گذار یا فروش نوآوری اقدام نماییم، كمتر كسی حاضر می شود بر روی طرحی كه مالكیت آن معلوم نیست سرمایه گذاری كند.
چه چیزی را باید ثبت كنم؟
به طور معمول اختراع از تركیب چند فناوری موجود و یا ارتقاء فناوری تشكیل می شود. آن چیزی كه شما باید تقاضای ثبت آنرا بدهید، نوآوری اضافه شده به یك محصول یا فرآنید موجود است. همان چیزی كه سبب شده است یك مشكل برطرف شود و یا قابلیت جدیدی به محصول پیشین اضافه گردد.
برای مطالعه مطالب مربوطه می توانید عبارت "دانشنامه مالكیت فكری" را در موتور های جستجو سرچ كرده و به سایت موسسه نوفن به آدرس nofan.ir رجوع كنید.
این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1398/09/16
23:55:01
5.0 / 5
4443
تگهای خبر: آموزشی , آنلاین , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد چطور از اختراع در سطح بین المللی حمایت كنیم؟
نظر شما در مورد چطور از اختراع در سطح بین المللی حمایت كنیم؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵