لایحه بودجه 97 عملیاتی تنظیم شد

لایحه بودجه 97 عملیاتی تنظیم شد به گزارش حراج كن مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور اظهار داشت: پیش نویس لایحه بودجه 1397 عملیاتی تنظیم شده است و دیگر دستگاه های اجرایی نمی توانند با لابی گری و چانه زنی بودجه خویش را بالا برند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بررسی لایحه بودجه 1397 كل كشور اكنون در دستور كار دولت قرار دارد و مقرر است 19 آذر ماه به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود؛ طبق قانون برنامه ششم توسعه، بودجه سنواتی كشور بعنوان مهمترین سند مالی كشور باید مبتنی بر عملكرد تنظیم شود.
در این پیوند «ابوذر ندیمی» روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا تصریح كرد: با عنایت به منابع دولت در تامین مالی خود، تغییر در روند تدوین بودجه 97 امری اجتناب ناپذیر بوده و بودجه سال آینده به شكل عملیاتی تدوین شده است.
وی توضیح داد: افزایش سالانه 10 درصد بودجه عمومی كشور نخستین اجبار در تغییر تدوین بودجه 97 بوده زیرا این افزایش 10 درصدی مستلزم افزایش قیمت نفت، مالیات و صادرات است.
مشاور سازمان مدیریت و برنامه ریزی بیان كرد: اكنون موازی كاری در كشور افزایش یافته و عملا این فعالیت ها پاسخگوی نیازها نیست و تنها منجر به افزایش هزینه ها می گردد اما با اجرای طرح جدید بودجه فعالیت ها مدیریت می گردد و با رویكرد درآمد هزینه ای، با پاسخگویی نسبت به وظایف روبه رو باشیم.
وی خاطرنشان كرد: با عنایت به رویكرد دولت تدبیر و امید در حوزه یارانه ها، سلامت، پرداخت مستمری بازنشستگان و افزایش بدهی صندوق های بیمه ای راهی به جز تغییر روش در تدوین بودجه 97 وجود ندارد.
به گفته ندیمی عمده تلاش ها در بودجه 97 این است كه هر دستگاه فعالیت خویش را تعریف كند و با عنایت به این فعالیت ها منابع مورد نیاز و محل این منابع را هم اعلام نماید.
وی با اشاره به اینكه لابی گری در بودجه 97 جایی ندارد، اظهار داشت: در بودجه 97 دستگاه ها از لابی و مانند آن خیری نخواهند زیرا كه منابعی وجود ندارد تا بتوانیم طبق سال های گذشته افزایش 10 درصدی بودجه را برای دستگاه ها در نظر بگیریم.
وی درباره عمده تغییرات در لایحه بودجه 97 هم اظهار داشت: حمایت از تولید از اولویت های این لایحه است كه حدود 580 هزار میلیارد ریال در پنج سرفصل یارانه، تسهیلات بانكی، مباحث مربوط به رونق تولید و كارآفرینی پیش بینی شده كه برپایه آن بتوان به تولید و اشتغال كمك كرد.
مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور تصریح كرد: همسان سازی حقوق بازنشستگان و كاركنان، خدمات مربوط به مدیریت، كاهش تاثیر درآمدهای نفتی و یا مسائل مربوط به كاهش قیمت نفت در دنیا روی بودجه، مدیریت اوراق، تحولات سازمان هدفمندی جهت نفی فقر مطلق و هدف گیری برپایه گروه های فقیر با عنایت به پوشش در نهادها و كمیته ها از اولویت دیگر بودجه 97 است.
ندیمی افزود: در بودجه سال آینده، تغییراتی را در كاهش ردیف های بودجه و مسائل مربوط به معافیت های مالیاتی به میزان 400 هزار میلیارد ریال شاهد خواهیم بود.
وی درباره كاهش ردیف های بودجه اظهار داشت: كاهش ردیف های بودجه و تمركززدایی، رویكرد تقلیل دستگاه های با فعالیت موازی و تقلیل ردیف ها به ردیف های واحد نه تنها در كاهش منابع بلكه در مدیریت منابع هم نقش مهمی دارد.
وی در مورد میزان رشد بودجه 97 نسبت به بودجه 96 اظهار داشت: میزان رشد هنوز مشخص نشده زیرا باید نظر هیات وزیران در این زمینه گردآوری شود و بعد از اجماع این نظرات بتوان میزان رشد را اعلام نمود
مشاور سازمان برنامه و بودجه كشور اظهار داشت: در لایحه بودجه 97 همچون سال های قبل نگاه ویژه ای به مسائل آبی كشور، محیط زیست، سلامت مطرح است و تنها در روش و مدیریت و نوع تخصیص منابع تغییرات داشتیم.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، «محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور 22 آبان ماه با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در گزارش خود به نمایندگان درباره لایحه بودجه 97 اظهار داشت كه تدوین این لایحه از حالت سنتی خارج و بر اساس «عملكرد» تنظیم شده است.


 

1396/09/10
20:37:48
5.0 / 5
4480
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد لایحه بودجه 97 عملیاتی تنظیم شد
نظر شما در مورد لایحه بودجه 97 عملیاتی تنظیم شد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳