داستان تغییر ساعت دعوایی که پایان ندارد

داستان تغییر ساعت دعوایی که پایان ندارد به گزارش حراج کن، فقط ما نیستیم که سالهاست با مسئله تغییر ساعت در بهار و پاییز درگیر هستیم و نمی توانیم روی یک تصمیم معین بمانیم. مسئله تغییر ساعت بهاری حدودا در همه دنیا مبحث چالش برانگیزی است که به نظر می آید تفاهم بر سر آن ممکن نیست.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، نخستین بار، تغییر ساعت در بهار و پاییز را بنجامین فرانکلین در ۱۷۸۴ پیشنهاد کرد. حدودا همزمان با او یک حشره شناس استرالیایی هم پیشنهاد کرده بود که ساعت در اول بهار و اول پاییز دو ساعت جا به جا شود. تغییر ساعت بشکلی که ما می شناسیم برای نخستین بار در ۱۸۹۵ پیشنهاد شده است. اولین باری که ساعت به صورت رسمی به مناسبت بهار تغییر نمود، ۱۹۰۸ در شهر تندربای انتاریو در کانادا بود. پس از آن در ۱۹۱۶، آلمان نخستین کشوری بود که به صورت کشوری تغییر ساعت را در دستور کار خود قرار داد. بریتانیا و فرانسه هم ظرف چند هفته به این تصمیم پیوستند. با این وجود تا آخر جنگ جهانی دوم بیشتر کشورهای دنیا همچنان از قاعده ساعت استاندارد استفاده می کردند. پس از جنگ جهانی دوم تغییر ساعت در آغاز بهار و پاییز همه گیر شد و کشورهای بیشتری به این قاعده پیوستند. از آن زمان تا امروز، موافقان و مخالفان تغییر ساعت هر سال در آغاز بهار و آغاز پاییز یک مرتبه دیگر بر سر اینکه آیا ساعت باید تغییر کند یا نه بحث می کنند.
فقط در ایران قانون هر روز تغییر می کند؟
نه! تنها از سال ۲۰۱۵ تا امروز در آمریکا، بیشتر از ۲۰۰ طرح برای تغییر قوانین در ارتباط با ساعت تابستانی و ساعت پاییزی ثبت شده است. البته اغلب آنها حتی به مرحله طرح شدن در مجالس قانون گذاران هم نرسیده است، اما این مورد نشان داده است که بحث بر سر تغییر ساعت در همه جا ادامه دارد. پارلمان اروپا هم در سال ۲۰۱۹ تصویب کرده است که کشورها باید از خیر تغییر ساعت تابستان بگذرند. تصمیم پارلمان اروپا اجبار آور نیست، اما به هر حال به نفع کمپین های مخالف تغییر ساعت در تمام قاره است.
تغییر ساعت مسئله جهانی است؟
بله و نه. هم اکنون حدود ۴۰ درصد از کشورهای جهان ساعت تابستان و زمستانی دارند و باقی کشورهای جهان تصویب کرده اند که ساعت را در تمام طول سال ثابت نگه دارند. آن ۴۰ درصد کشورها که ساعت را تغییر می دهند هم از یک نظم واحد پیروی نمی کنند. بعضی از کشورهای جهان ساعت را در آغاز بهار و پاییز تنها نیم ساعت جا به جا می کنند، برخی تنها ۴۰ دقیقه جا به جا می کنند، اما بیشتر کشورهایی که ساعت را تغییر می دهند یک ساعت جلو و عقب شدن آنرا پذیرفته اند.
تغییر ساعت همیشه دو بار در سال بوده است؟
نه! در سال ۱۹۰۵، یک دانشمند نیوزلندی و یک مخترع در بریتانیا پیشنهاد دادند که به جای تغییر یک ساعتی زمان در یک روز مشخص، ساعت طی چهار روز آخر هر هفته از ماه اول بهار هر بار ۲۰ دقیقه جلو برود و طی چهار روز آخر هر هفته از ماه اول پاییز هر بار ۲۰ دقیقه به عقب برگردد؛ یعنی درمجموع هشت بار تغییر ساعت در یک سال!
اما امروز
۷۰ کشور جهان هم اکنون ساعت را در آغاز بهار و آغاز پاییز جابه جا می کنند. مدافعان تغییر ساعت می گویند این کار سبب کاهش مصرف انرژی می شود. پس از ظهرهای طولانی به نفع صنعت گردشگری است و مردم وقت بیشتری برای گشتن در تفرج گاه ها و استفاده از روشنایی روز دارند. مخالفان تغییر ساعت می گویند دلیلی وجود ندارد که تغییر ساعت سبب کاهش مصرف انرژی شود، اما آمارهای زیادی وجود دارد که نشان داده است تغییر ساعت سبب افزایش حوادث رانندگی، افزایش حوادث محل کار، مشکلات خواب، مشکلات خوردن، تشدید افسردگی و حتی افزایش خودکشی می شود.
در ایران
در ایران تغییر ساعت رسمی در آغاز بهار و پاییز نخستین بار در سال ۱۳۷۰ تبدیل به قانون شد. با آمدن احمدی نژاد، تغییر ساعت به مدت دو سال به تعویق درآمد ولی در سال ۸۶، مجلس از لحاظ قانونی دولت را مجبور کرد که تغییر ساعت را اجرایی کند. در مجلس یازدهم نمایندگان طرحی را نوشتند که در آن خواستار لغو قانون تغییر ساعت و توقف جا به جایی ساعت در بهار و پاییز شده بودند. این طرح در سال ۱۴۰۰ به قانون تبدیل و قرار شد از اول فرودین ۱۴۰۲ اجرایی شود. هرچند سال جاری بنا بر این قانون قرار نیست ساعت در اول بهار جلو کشیده شود، هیات دولت تصمیم گرفته ساعت شروع به کار ادارات دولتی، مدارس و بانک ها در آغاز بهار و بدون تغییر ساعت خواب مردم جلو برود.
منبع:

1402/01/02
13:33:58
0.0 / 5
240
تگهای خبر: انرژی , بانك , صنعت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد داستان تغییر ساعت دعوایی که پایان ندارد
نظر شما در مورد داستان تغییر ساعت دعوایی که پایان ندارد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴