جبار نورسینا، تولیدكننده ظروف مسی:

ما به زندانیان آزاد شده کار می دهیم

ما به زندانیان آزاد شده کار می دهیم حراج کن: در ادامه گفت و گو با کارآفرینی را می خوانید که امکان اشتغال زندانیان آزاد شده را فراهم نموده است.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، در ادامه این مطلب گفت و گو با «جبار نورسینا» تولیدکننده ظروف مسی را می خوانید. او از کارآفرینانی است که با سختی و مشقت بسیار کسب وکار خودرا به جایی رسانده و حالا در مجموعه اش زندانیانی که از حبس خارج شده اند این فرصت را دارند تا مشغول به کار شوند و به روال طبیعی زندگی خود بازگردند.
ایده اولیه کسب وکار و نحوه ورودتان به این صنعت چه بوده است و از چه زمانی وارد این رشته شدید؟
از سال ۱۳۵۲ این مجموعه تاسیس شد. در آن دوران گرده و نوردی تولید می کردیم. استادکارها همه محصولات را با دست می ساختند. از حدود سال ۱۳۶۸- ۱۳۶۹ بود که فعالیت کارگاه متوقف شد؛ بیشتر استاد کارها بیکار شدند و کم کم سرمایه های خودرا از دست دادند. مسگری در زنجان افول کرد و از بین رفت. ۱۴ سال گذشت و من به همراه یک نفر دیگر باردیگر یک تولیدی مس تاسیس کردیم و با برخی از استاد کار ها جمع شدیم و تمام تلاش خودمان را برای احیای مسگری انجام دادیم تا این که به تدریج به جایگاه فعلی رسیدیم که می بینید زنجان جایگاه خودرا در مسگری باردیگر پبدا کرده است.
آیا در این راه به چالش ها و شکست هم برخورده اید؟
خیلی! خودتان می دانید که تولید بدون شکست و بدون چالش و دغدغه نیست. زمانی که ما باردیگر آغاز به کار کردیم، دیگر زنجان و مس زنجان را نمی شناختند. اما با وجود هزاران مشکل باز هم ادامه دادیم. بنر چاپ کردیم و هر شهرستانی که می رفتم درخواست می کردم که بنر من را دم در مغازه هایشان بزنند. کالای خودرا برای آنها می فرستادیم و از آنها می خواستیم محصولات ما را بفروشند. چونکه با این روش آنها هم مجبور به خرید و پرداخت هزینه به ما نبودند. دو سه سال به همین شکل کار کردیم. در این راه قسمتی از سرمایه ما از دست رفت. اما بالاخره کم کم کسب وکار ما شناخته شد. سه سال طول کشید تا این که مشتریان خودرا از یک نفر به ۱۰۰ نفر رساندیم.
از دیدگاه شما کدام خاصیت فردی بیشترین تأثیر را در موفقیت شما داشته است؟
اول خداست که به من روحیه و صبر و حوصله ای داد که به وسیله آن توانستیم همه چیز را حل نماییم. توانستیم استقامت نماییم. چونکه ما با تمام توان سعی کردیم با این وجود سه چهار بار شکست خوردیم، رسیدیم به زیر صفر. پول و سرمایه هایمان را از دست دادیم اما با صبر و حوصله ای که داشتیم و توکلی که به خدا داشتیم، خداوند خودش کارها را ردیف کرد.
اولین کاری که یک تولید کننده باید بکند صبر و حوصله است. به خدا توکل کند استقامت داشته باشد. با تمام توان در کار فعال باشد. بطورمثال من خودم سالیان سال ۱۵-۱۶ ساعت در روز کار کردم. روز جمعه و تعطیلی نداشتم. خیلی چیزها را باید زیر پا گذاشت تا بتوان به یک جایی رسید. دیگران نتیجه کار امروز را می بینند و فکر می کنند یک روزه به اینجا رسیده ایم.
به طور مستقیم و غیر مستقیم برای چند نفر اشتغال زایی کرده اید؟
در مجموعه خودمان، قبلا از کرونا حدود ۱۰۰ نفر بودیم و الان حدد ۷۰ نفر هستیم. بصورت کلی در زنجان حدود چهار هزار نفر دراین زمینه مشغول به کار هستند. تعداد افرادی که غیرمستقیم با کسب وکار ما در ارتباط هستند و به صورتی برای ایشان بوسیله کار ما درآمدزایی اتفاق می افتد حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ نفر هستند.
معمولا نیروها را خودتان آموزش می دهید یا از نیروهای آموزش دیده استفاده می کنید؟
همانطور که گفتم در ابتدای کار عمدتاً نیروهای ما خودشان استاد کار بودند و آنها هم کم کم هر سه چهار ماه یک الی دو نفر به مجموعه خود اضافه می کردند. به تدریج جوان ترها آمدند و کار را یاد گرفتند. قبلا یک سری از محصولات از ترکیه وارد می شد و ما خودمان تولید نمی کردیم. بعد استادکارهای ما در امتداد خودکفایی نمونه هایی مشابه با نمونه های وارداتی را با اندکی تغییر و همسو کردن سبک کالاها با سبک مس زنجان، تولید کردند. هم اکنون واردات آن محصولات از ترکیه دیگر صرفه اقتصادی ندارد. ضمن این که کالای ما از آنها باکیفیت تر و مقرون به صرفه تر می شود. علاوه بر این حدود ۱۰ -۱۲ نفر از استاد کارهای ترکیه به اینجا آمدند و نیروهای ما از آنها نیز اهتمام کردند بیاموزند و در ارتقای کار خود از نکات جدید آنها استفاده کنند. اکنون هم برخی از آنها مانده اند و تعدادی به کشور خود برگشته اند. در مجموعه ما زندانیانی که از حبس خارج شده اند این فرصت را دارند تا مشغول به کار شوند و به روال طبیعی زندگی خود بازگردند.
تجربه همکاری با آراهنر چطور بوده است؟
همکاری خوبی با هم داریم و آراهنر بعنوان یک شرکت تامین کننده هدایای تبلیغاتی یکی از بهترین مشتریان ماست.
آیا محصولات خودرا به کشورهای خارجی صادر کرده اید؟
خیر، ۵- ۶ مرتبه پیش از شیوع ویروس کرونا از عراق به ایران می آمدند و از محصولات ما خریداری می کردند و برای فروش به عراق می بردند. حتی پیشنهاد همکاری نیز دادند که در عراق تولید و پخش این کار را شروع نماییم.
در تهیه مواد اولیه مشکلی ندارید؟ مواد مورد نیاز شما وارداتی هستند یا در داخل کشور تامین می شوند؟
اکثرا داخلی هستند. ضایعات ظروف و سیم پیچ ها را می خریم، ذوب می نماییم و در نهایت محصول تولید می نماییم. تنها قلع و قوطی ریخته گری وارداتی است که گاها مشکل ساز می شوند و قیمت آنها نیز خیلی بالا رفته است.
در مدت اخیر و باتوجه به بحران های اقتصادی پیش آمده، کسب وکار شما متحمل چه تغییراتی در تولید، عرضه و فروش شده است؟
تحریم ها، شیوع ویروس کرونا و سیاست هایی که گاها اتخاذ می شود روی تولید ما بسیار موثر است. شیوع ویروس کرونا روی فروش ما بسیار تاثیر گذاشته است و نزدیک به دوسال گذشته را ما به سختی گذرانده ایم. خیلی از کارگاه ها جمع شده اند. یا حجم کارها و تولیداتشان از ۱۰۰ درصد به ۲۰ درصد رسیده است.
انگیزه اصلی شما برای ادامه دادن مسیرتان چیست؟
انگیزه اصلی من "پایداری" این کسب وکار است. "درآمد"، انگیزه اصلی من نبوده است، اگر این کسب وکار سبب شود که یک برخی از افراد هزینه های زندگی خودرا تامین کنند، انگیزه های من به واقعیت پیوسته است. حتی در بدترین شرایط، حتی اگر سود آوری نداشته باشیم، دلخوشی من این است که در حدی که بتوانیم از پس دستمزد این ۱۰۰ نفر بر بیاییم.
چه پیشنهادی برای جوانانی که علاقمند ورود به این حوزه یا راه اندازی کسب وکار در زمینه صنایع دستی هستند دارید؟
کسی که زحمت بکشد، در هر کاری که باشد حتما موفق می شود. البته که زمان می خواهد. ممکنست که یک نفر بدون زحمت به جایی برسد اما این اتفاق از هر ۱۰۰ نفر شاید برای یک نفر بیفتد. اما آن کسی که استقامت دارد و واقعا تلاش می کند، ۱۰۰ درصد موفق می شود. حتی در این شرایط سخت داخلی، باید تلاش نماییم تا شرایط را بهتر نماییم. چونکه با دست روی دست گذاشتن هم اتفاقی نمی افتد. این که شرایط بیرونی نامناسب است دست ما نیست و باید خودمان اهتمام نماییم برای آن راهکاری پیدا نماییم. در همین شرایط سخت هم افراد زیادی بوده اند که تلاش نموده اند و توانسته اند گلیم خودرا از آب بیرون بکشند.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1400/10/07
22:07:46
0.0 / 5
469
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تبلیغ , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ما به زندانیان آزاد شده کار می دهیم
نظر شما در مورد ما به زندانیان آزاد شده کار می دهیم
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵